Zastoj pri projektu Brdo bo stal 1 do 2,5 milijona evrov

Ugotovitve analize gradnje soseske Brdo bo Stanovanjski sklad RS uporabil kot vodilo pri nadaljnjem delu.

Objavljeno
25. julij 2012 14.52
stanovanjski sklad
Božena Križnik, gospodarstvo
Božena Križnik, gospodarstvo
Ljubljana - Na Stanovanjskem skladu RS (SSRS) so na današnji tiskovni konferenci med drugim predstavili tudi izsledke podrobne analize projekta Brdo (ki jo je zahteval nadzorni svet sklada). Potrdile so se domneve, da je pogodba o gradnji soseske Brdo, podpisana med skladom in družbo GPG, bistveno odstopala od tiste, ki je bila predložena v ponudbi na javnem razpisu.

Ko je GPG kot glavni skladov partner, za katerega je solidarnostno jamčilo podjetje Nivo, zašel v težave, bi moral projekt dokončati njegov podizvajalec, vendar tega sklad ni uveljavil. Je pa tik pred razglasitvijo stečaja GPG sklad prekinil pogodbo z njim in uspešno unovčil bančno zavarovanje. Zaradi več kot enoletnega zastoja pri gradnji so nastali precejšnji stroški in sklad je moral zagotoviti vsaj nujno dokončanje nekaterih del. Za to je najel podjetje Nivo, vendar ne kot solidarnega ponudnika, ampak kot neodvisnega zunanjega izvajalca. Tako je bil za sklad strošek za blizu 23 odstotkov višji, kot bi bil po solidarnostni klavzuli.

Stroški so se povečali tudi zaradi - kot se je izkazalo skozi projekt - neustreznega načina plačevanja. Sklad je namreč plačeval pogodbenemu partnerju po vnaprej določenih tranšah, ne pa po dejansko izvedenih delih. Torej ga je avansiral. Ker je šel GPG v stečaj, preden je končal projekt, se je izkazalo, da je naročnik plačal tudi neizvedena dela. Terjatev je prijavljena v stečajnem postopku, koliko bo sklad od tega zneska res dobil, pa bo znano po končanem postopku.

Po besedah direktorja SSRS Žige Andoljška SSRS analize ne bo uporabil zato, da bi s prstom kazal na krivca ali terjal njegovo odgovornost, ampak kot napotek za nadaljnje delo oziroma korekcijske ukrepe. Nauk, ki ga je že začel upoštevati, je, da se plačuje na ključ, a po dejansko izvedenih delih, strogo pa se je treba držati razpisnih pogojev in ne spreminjati pogodb.