Na forumu IEDC o spremembah, ki jih prinaša digitalna revolucija

Fischer: Voditeljstvo v prihodnosti bo nedvomno 'digitalno', kar pomeni hitrejše, bolj povezovalno, bolj vključevalno, bolj tvegano, bolj transparentno.

Objavljeno
23. oktober 2015 19.44
William Fischer
M.F.K., gospodarstvo, STA
M.F.K., gospodarstvo, STA

Bled - Na IEDC-Poslovni šoli Bled je danes potekal 28. Predsedniški forum, na katerem je predaval profesor švicarske poslovne šole IMD v Lozani William A. Fischer, potekala pa je tudi okrogla miza z govorniki, kot so predsednik Coca-Cole Nemčija Ulrik Nehammer, Sandi Češko iz Studia Moderna in predsednik Your SL iz Nemčije Thorsten Köhler.

Fischer, poznavalec menedžmenta sprememb, inovacij in Kitajske je v svojem predavanju predstavil, kako globoke spremembe, ne le v organizacijski prilagodljivosti, pač pa tudi v stilih vodenja, prinaša digitalna transformacija.

"Voditeljstvo v prihodnosti bo nedvomno 'digitalno', kar pomeni hitrejše, bolj povezovalno, bolj vključevalno, bolj tvegano, bolj transparentno, po drugi strani pa tudi bolj intimno in skrbno," so njegove besede organizatorji povzeli v sporočilu za javnost.

Kot je pojasnil, digitalna revolucija od voditeljev zahteva uravnoteženost med poznavanjem novih trendov, tehnologij, sposobnostjo upravljanja kompleksnosti in analiziranja velikega števila podatkov ter osredotočenjem na posameznika.

Profesor, ki na trgu v kratkem pričakuje inovacijo, ki bo nadomestila elektronsko pošto, ne pozablja na sočloveka: "Občutek do sočloveka je bil vedno znak učinkovitega voditeljstva in ne poznam prav nobenega razloga za domnevo, da bi se to spremenilo."

Nekdanji podkancler Avstrije in posebni koordinator pakta stabilnosti za JV Evropo Erhard Busek se je v govoru ob odprtju obrnil tudi na begunsko krizo: "Begunska kriza je kriza voditeljstva. Potrebovali bi več 'do-tank'-ov in manj 'think-tank'-ov, več stika z realnostjo in več okretnosti."

Zato je v tem kontekstu politike pozval, naj se učijo od gospodarstvenikov. Trenutni ukrepi so po njegovem mnenju namreč žal precej kratkoročni in nezadostni.

Janez Škrabec iz Rika pa je poudaril, da "dober voditelj vodi tako, da se ljudje komaj zavedajo, da obstaja. Malo slabši je voditelj, ki je ljubljen. Naslednji je voditelj, ki se ga bojijo. Najslabši je tisti, ki je preziran".

Predsedniškega foruma, ki je največji letni dogodek IEDC, se udeležuje več kot 100 menedžerjev iz 12 držav, letošnjega pa bi se moral udeležiti tudi premier Miro Cerar, a je udeležbo v luči aktualnih dogodkov odpovedal.