Na ministrstvu prejeli 33 pripomb na predlog zakona o gospodarjenju z gozdovi

Od hkratnega urejanja celotnega področja, ohranjanja delovnih mest, do povezanosti nove družbe z lesno industrijo.

Objavljeno
28. april 2015 18.48
vidic/secnja
E.R., gospodarstvo
E.R., gospodarstvo
V času javne obravnave predloga zakona o gospodarjenju z gozdovi v lasti Republike Slovenije so na ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano prejeli 33 pisnih pripomb.

»Pripombe so zelo različne in so odraz različnih pričakovanj, ki jih imajo deležniki od gozdov. V pripombah se zrcali celoten spekter večnamenskega gospodarjenja z gozdovi, saj predstavniki s področja gospodarstva izpostavljajo pomen delovnih mest in zagotavljanja lesa za slovensko lesno industrijo, predstavniki lastnikov gozdov zlasti možnosti izvajanja del v gozdovih, kot enega od ključnih dejavnikov ohranitve in razvoj podeželja, prejeli pa smo tudi precej predlogov in komentarjev s poudarkom na širšem pomenu gozdov oziroma nujnosti zagotavljanja vseh ekoloških funkcij gozdov,« so nam pojasnili na ministrstvu.

Gozdarji predlagajo hkratno urejanje celotnega področja gozdarstva, vključno s spremembo zakona o gozdovih. Želijo predvsem jasnejša zagotovila za ohranjanje delovnih mest, ki se zdaj zagotavljajo v okviru podjetij, ki imajo koncesijo za izkoriščanje gozdov v lasti Republike Slovenije. Predstavniki lesne industrije in obrti izpostavljajo zahtevo za povezanost nove družbe s slovensko lesno industrijo v smislu stabilnejšega zagotavljanja lesa, medtem ko kmetje in lastniki gozdov opozarjajo na ohranjanje možnosti, ki jih imajo gorske in hribovske kmetije za izvajanje del v državnih gozdovih.

Nekaj pripomb je prišlo tudi od predstavnikov lokalne skupnosti, ki se zavzemajo za ohranitev možnosti gorskim in hribovskim kmetijam za izvajanje del v državnih gozdovih ter za ohranitev višine sredstev, ki jih prejemajo občine iz sredstev koncesijske dajatve za izkoriščanje gozdov v lasti RS.

Kot so pojasnili na ministrstvu pripombe še pregledujejo in razvrščajo po vsebini. Vse prispele pripombe in predloge bodo predstavili na delovni skupini, predvidoma v začetku meseca maja.