Alstom med nominiranci za neslavno priznanje

Šest nominiranih za nagrade najhujših zlorab okolja in človekovih pravic. Spletno glasovanje se je začelo danes.

Objavljeno
04. januar 2013 12.58
suhadolnik teš6
Ba. Pa., gospodarstvo
Ba. Pa., gospodarstvo

Ljubljana - Konec januarja bosta nevladni organizaciji Berne Declaration in Greenpeace v Švici ponovno podelili nagrade za najhujše primere zlorab okolja in človekovih pravic Public Eye Awards 2013.

»Za (ne)slavnostno priznanje je letos nominirano tudi zloglasno podjetje Alstom, ki je po vsem svetu poznano zaradi škandalov s podkupovanjem. Med drugim ga je na končni seznam izbranih korporacij uvrstil tudi projekt bloka 6 Termoeletrarne Šoštanj, kjer je Alstom osumljen podkupovanja oz. plačevnja provizije, kar je še vedno stvar preiskave tako na nacionalni kot evropski ravni. Govorimo o trenutno največji investiciji v novejši zgodovini Slovenije, ki nas bo še nadaljnih 40 let opominjala na nesposobnost političnih akterjev, da zaščitijo javno dobro pred korporacijami, ki za dosego svojega cilja povečevanja dobičkov ne izbirajo sredstev,« so sporočili iz Greenpeace Slovenija. Več na http://www.publiceye.ch/en/vote/alstom/.

Poleg Alstoma so letos nominirani še Shell, Goldman Sachs, Lonmin, G4S, Coal India in Repower. Nominirane korporacije predstavljajo šest najbolj škandaloznih primerov, izbranih med več kot 50 korporacijami, ki so jih predlagale različne nevladne organizacije. Spletno glasovanje za nagrado javnosti se začenja danes na spletni strani www.publiceye.ch in bo potekalo do 23. januarja. Na mednarodni novinarski konferenci, ki bo 24. januarja, bosta podeljeni nagrada žirije in nagrada javnosti. Na slovesnosti ob podelitvi nagrad bo gost profesor ekonomije in nekdanji bančni regulator, William K. Black, ki bo spregovoril o kaznivih dejanjih družb, oligarhiji v finančni industriji ter stanju demokracije danes.

The Public Eye Awards so kritična protiutež srečanju Svetovnega gospodarskega foruma, ki se vsako leto odvija v Davosu. Prireditev je bila prvič organizirana leta 2000 z namenom opozoriti korporacije, da imajo družbeni in okoljski zločini posledice - ne samo za prizadete ljudi in ozemlje, temveč tudi za ugled storilcev kaznivih dejanj.