Novo, kakovostno življenje odpadne plastike

Odpadni plastiki se da vrniti prvotno kakovost, to pa je tudi edino zagotovilo za ohranitev planeta.

Objavljeno
21. junij 2013 16.40
reciklirana plastika
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo
Manica Ulčnik - Krump je vodja raziskav in razvoja materialov iz odpadkov v Interserohu. Za predstavitev inovativnega postopka predelave plastike so jo povabili tudi pripravljavci uradne publikacije ob vrhu G8 na Irskem. Tema je bilo novo gospodarstvo.

Koliko odpadne plastike zdaj reciklirajo na svetu in v Evropi?

Na svetu so leta 2011 po podatkih združenja Plastics Europe proizvedli 280 milijonov ton plastike. Samo v Evropski uniji skoraj izključno iz nafte in zemeljskega plina proizvedejo 48 milijonov ton plastike. V manj kot enem letu od 50 do 60 odstotkov te plastike postane odpadek, kar pomeni približno 25 milijonov ton. Kar 40 odstotkov odpadkov konča na deponijah, 35 odstotkov jih gre v sežig, le 25 odstotkov pa jih predelajo in jim omogočijo nov življenjski cikel. To je za okolje zelo obremenjujoče, saj neustrezno ravnanje z odpadki povečuje količino toplogrednih plinov ter nesmotrno trošenje nepovratnih surovinskih virov.

Koliko te plastike bi dejansko lahko predelali? Veliko, zlastih manjših izdelkov, denimo plastičnih lončkov, je še vedno predvidenih za predelavo v gorivo.

Ta trditev ne drži. Vsi termoplastični materiali so primerni za mehansko recikliranje. Velikost proizvodov ni odločilno merilo. To lahko naredimo večkrat, če se postopki recikliranja ustrezno izvajajo. Razlikujemo dva vira odpadne plastike. Ena je iz gospodarstva, kjer dobimo plastiko iste vrste z znanim izvorom in znanimi lastnostmi. Bistveno težje pa je reciklirati neindustrijske plastične odpadke, kjer niso mešani le različni plastični materiali, temveč tudi vsi drugi odpadki, denimo aluminij, papir, večslojna embalaža in podobno. Tudi ločeno zbran zgolj polipropilen ima še vedno lahko veliko različnih lastnosti, tudi na molekularni ravni. Zato je postopek koncerna Interseroh/ALBA Group tako kompleksen. Če hočete plastiko uspešno in dobro predelovati, je nujno združevati tehnično in kemijsko znanje.

Kakšne so glavne značilnosti vašega inovativnega sistema predelave odpadne plastike?

Glava značilnost inovativnega »recycled resource« postopka recikliranja je tako imenovana upcycling metodologija, kjer v nasprotju z običajnimi postopki tako imenovanega down recyclinga, iz plastike mešanih komunalnih odpadkov in nepovratne transportne embalaže, ki je običajno snovno nehomogena in pogosto umazana, izdelamo granulat, ki je po tehničnih lastnostih popolnoma primerljiv ter 100-odstoten nadomestek za plastične materiale, proizvedene iz nafte ali zemeljskega plina. Prva faza tega postopka je visoko avtomatiziran postopek ločevanja odpadkov, v kateri ločimo 14 različnih tipov materialov. Iz te prve faze dobimo najmanj 95-odstotno sortno homogene odpadke.

Te odpadke mehansko zmeljemo. Nato v zaprtih sistemih čiščenja operemo površinske nečistoče in mehansko umazanijo. Tako pripravljen material ekstrudiramo, pri čemer s filtriranjem v talini in lasersko filtracijo odstranimo morebitne preostale mehanske nečistoče ter ostanke drugih tipov plastike. Produkt te faze je granulat (recythene®) industrijske kakovosti, primeren bodisi kot dodatek plastiki v primarni obliki bodisi kot surovina za oplemenitenje, kjer pripravimo material s tehničnimi lastnostmi po želji kupca. Razvoj recepture za modifikacijo lastnosti je »srce« postopka, saj s kombinacijo različnih kemijskih modifikatorjev in aditivov izdelamo material (procyclen®), katerega tehnična kakovost je prilagojena izključnim željam kupca. Takšen material ima visoko dodano vrednost in je primeren za izdelavo tehnično visoko zahtevnih izdelkov.

Predelujete tudi druge tipe plastike, poleg polipropilena?

V mešanih komunalnih odpadkih prevladujejo poliolefini, predvsem polipropilen in polietilen, ki zejemajo skoraj polovico proizvodnje plastike v EU. Približno 20 odstotkov je tudi polistirena, iz tega so denimo jogurtovi lončki. Predelujemo tudi vse druge tipe plastike, čeprav jih je bistveno manj.

Proizvajalce plastičnih izdelkov in na koncu tudi potrošnike še vedno večinoma zanima le cena.

Ta trenutek razen redkih izjem evropski kupec ni toliko ozaveščen, da bi bil za material, prijazen do okolja, pripravljen plačati več. Naš material ni dražji kot nov, je v istem cenovnem razredu. Naša osnovna prednost je, da naša cena ni odvisna od gibanja cen nafte. Naše cene so stabilne in konstantne, kar je za proizvajalce ena največjih prednosti. Naši stroški namreč niso stroški surovin, temveč postopka predelave. Čedalje bolj pomembna prednost pa so tudi oznake, da je material 100-odstotno recikliran in da z njegovo uporabo zmanjšamo emisije toplogrednih plinov za 30 odstotkov.

Je konkurenca blizu?

Upamo, da ne. Je pa res, da smo postopke zaščitili in da smo edini v Evropi, ki materiale tako predelujemo. Naša prednost je, da nadzorujemo celo verigo, mi material zbiramo, ga razvrščamo, recikliramo, oplemenitimo za končnega kupca, sodelujemo pri oblikovanju novih izdelkov, ki na koncu prej ali slej spet pridejo k nam. Za nas je zelo pomembno, da je material dobro sortiran, poleg tega mora biti njegov vir dovolj velik. Če bi morali odpadke kupovati na trgu, ekonomija najbrž ne bi bila taka, kot je. Stroški morajo biti na vseh stopnjah kar se da nizki.

Pride v ta sistem predelave tudi plastenka iz Slovenije?

Po meni znanih podatkih odpadkov iz Slovenije ne predelujemo, četudi bi bila njihova kvaliteta najbrž ustrezna. Naš postopek sortiranja in predelave izvajamo v Nemčiji in na Nizozemskem. Material s komercialnim imenom Procyclen® pa je na razpolago kupcem v Evropski uniji. Predelujejo ga podjetja v Nemčiji, Luxembourgu, Belgiji, Madžarski in na Poljskem.

V zadnjih letih smo se že naučili, da največ odpadne plastike odkupijo Kitajci.

Uspeh evropskega gospodarskega sistema je posebej v času globalizacije vedno bolj odvisen od dostopnosti in inteligentne uporabe razpoložljivih surovin. Kljub vsemu pa evropsko gospodarstvo trenutno še vedno izgublja do osem milijard evrov na leto, ker ne uspe preusmeriti plastičnih odpadkov iz odlagališčih v ponovno predelavo. Če ob vsem tem plastične odpadke še vedno izvažamo na Kitajsko, v Evropi izgubljamo nadvse dragocen surovinski in energijski vir. Z našo inovativno tehnologijo recikliranja gotovo ne ponujamo evropskemu tržišču zgolj komercialno zanimive dobave kakovostne plastične surovine, ampak prispevamo k trajnostnemu ravnanju s surovinskimi viri in z okoljem.