Podnebje in energetska varnost v enem koraku

Zeleni teden: V Bruslju tudi o ogljikovem dioksidu kot materialu za gnojila in energente, pa tudi plastiko.

Objavljeno
05. junij 2014 20.13
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo
Bruselj - Predelava ogljikovega dioksida v surovine za nadaljnjo proizvodnjo je še na stopnji laboratorijskih raziskav, vendar se nekateri postopki že premikajo proti komercialni stopnji. Strokovnjaki se strinjajo, da lahko z gotovostjo napovejo napredek in resnične možnosti uporabe.

Na raziskovalni stopnji je več tehnologij predelave ogljikovega dioksida. V Veliki Britaniji so se lotili proizvodnje gnojil, kar bi lahko pomenilo zmanjšanje uporabe umetnih gnojil. Na Islandiji in Nizozemskem pa iz ogljikovega dioksida poskusno proizvajajo metanol. »Za to potrebuješ energijo, vodo in kupce,« je povedal Peter Styring, iz Britanske centra za uporabo ogljikovega dioksida. Dodal je, da lahko predelava ogljikovega dioksida zmanjša rabo fosilnih goriv ter uvoz nafte in plina, nekaj učinka pa ima tudi pri zmanjšanju emisij in boju proti podnebnim spremembam. Največji učinek pa bi predelava imela pri energijski varnosti.

Strokovnjaki se strinjajo, da bi bila najbolj učinkovita rešitev to, da bi naprave za predelavo ogljikovega dioksida postavili kar ob termoelektrarne, saj bi to lahko pomenilo tudi to, da tehnologije zajemanja in shranjevanja ogljikovega dioksida ne bi bile tako nujne. Natanko to menda že počne Bayer, sicer še v raziskovalni fazi. Styring je omenil, da to velja tudi za sežigalnice odpadkov in bioplinske naprave. »Kar bi radi videli, so centralne zmogljivosti, kjer bi lahko videli vse te tehnologije v praksi, poleg tega bi bilo nujno urediti vire denarja za prehod tehnologij iz laboratorijev v vedno večje proizvodnje, kar stane približno 300.000 evrov,« meni Styrling.

Predelava ogljikovega dioksida do zdaj ni bila vključena v načrte za spopadanje s podnebnimi spremembami, zdaj pa strokovnjaki zagotavljajo, da so tehnologije tako daleč, da je nujno računati tudi z njimi. Mar Perez Fortes iz evropske komisije je opozorila le, da bo treba preučiti tudi to, kako dolgožive so snovi iz predelanega ogljikovega dioksida. Iz goriv bo ogljikov dioksid takoj spet v zraku. Zato pa strokovnjaki odgovarjajo, da obstajajo 3D tiskalniki, pri čemer je pomembno, da za nekatere spojine potrebuješ tudi tričetrtinski delež ogljikovega dioksida.
Kot vse druge tehnologije pa tudi predelava ogljikovega dioksida za to, da bo nekoč uspela, potrebuje pravo dolgoročno strateško odločitev. To znanstveniki tudi sporočajo evropski komisiji.