Potočnik s knjigo o plastiki

Evropski komisar za okolje opozarja, da odpadki iz plastičnih mas v okolju, zlasti morskem, ostanejo tudi več sto let.

Objavljeno
07. marec 2013 20.59
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo
Ljubljana - Evropski komisar za okolje Janez Potočnik je danes objavil zeleno knjigo o ravnanju z odpadki iz plastičnih mas v EU. S tem dokumentom želi evropska komisija začeti strukturirano razpravo o tem, kako poskrbeti za to, da bodo plastični izdelki v celotnem življenjskem krogu bolj trajnostni, in kako zmanjšati učinek odpadkov iz plastičnih mas na okolje.

»Do 10 milijonov ton odpadkov, večinoma plastičnih mas, vsako leto konča v svetovnih oceanih in morjih, ki tako postajajo največja svetovna odlagališča takih odpadkov. Odpadki iz plastičnih mas lahko v okolju, zlasti morskem, ostanejo tudi več sto let. Poleg tega je delež recikliranih odpadkov iz plastičnih mas nizek. Polovica vseh odpadkov iz plastike, ki nastanejo v Evropi, pristane na odlagališčih, kar bi bilo treba preprečevati, saj plastične mase lahko vsebujejo nevarne sestavine. Pri odstranjevanju odpadkov lahko nastanejo neželene emisije ter koncentrirani in onesnažujoči ostanki,« pravi Potočnik.

Zelena knjiga zato poudarja osrednjo vlogo, ki jo imajo plastične mase v mnogih industrijskih postopkih in aplikacijah, in potencialne gospodarske koristi zaradi višje stopnje recikliranja. Delež svetovnega prebivalstva narašča in naravnih virov je vedno manj, zato lahko recikliranje plastičnih odpadkov postane alternativa uporabi še neizkoriščenih virov. Da bi pospešili to spremembo, potrebujemo boljše okvirne pogoje za okoljsko primerno zasnovo izdelkov in inovacije na področju okolja, pri čemer je treba preprečevanje in recikliranje odpadkov upoštevati že pri oblikovanju izdelkov iz plastičnih mas.

Zelena knjiga poleg tega poziva zainteresirane strani, da prispevajo svoje stališče o tem, ali in kako bi bilo treba prilagoditi obstoječo zakonodajo o ravnanju z odpadki iz plastičnih mas in spodbujanju njihove ponovne uporabe, recikliranja in predelave namesto odlaganja na odlagališča. S posvetovanjem se bodo zbirala tudi mnenja o učinkovitosti morebitnih ciljev glede recikliranja, o gospodarskih ukrepih in o potrebi po spodbujanju biološko razgradljive plastike ter predlogi, kako izboljšati sestavo plastičnih materialov za izboljšanje možnosti recikliranja in kako zmanjšati delež odpadkov, ki onesnažujejo morje.

Posvetovanje, ki vsebuje 26 vprašanj, bo trajalo do 7. junija letos. Rezultati bodo vključeni v nadaljnje politične ukrepe leta 2014 kot del širšega pregleda politike o ravnanju z odpadki, ki se bo zlasti osredotočil na obstoječe cilje za predelavo in odlaganje odpadkov, in naknadnega vrednotenja pet direktiv, ki zajemajo različne tokove odpadkov.

Jutri v okoljskih vsebinah več o odpadkih v morju.