S kolesom na delo do boljšega zraka v naših mestih

V vseh treh letih akcije kolesarjenja na delo v trojkah prekolesarjenih dobrih 60 Girov d'Italia.

Objavljeno
18. oktober 2012 16.44
bsa/kolesar
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo

Ljubljana – Ta teden se je končala enomesečna akcija spodbujanja kolesarjenja na delo v trojkah. Sodelovalo je 162 ekip iz 17 krajev, ki so prekolesarile 44.899 kilometrov in prihranile več kot sedem ton izpustov ogljikovega dioksida.

Urbanistični inštitut je skupaj s pobudniki akcije in v sodelovanju s Svetom za preventivo in vzgojo v cestnem prometu ter avstrijskim veleposlaništvom letos organiziral akcijo kolesarjenja na delo v trojkah, ki je sicer že tretja po vrsti. Akciji so se lahko pridružile kolesarske trojke po vsej Sloveniji: trije sodelavci, sošolci, prijatelji ali družinski člani, ki so za pot na delo, v šolo in drugam uporabljali kolo namesto avtomobila. Nato so mesec dni zapisovali prekolesarjene in neprekolesarjene dneve – če so do konca akcije zbrali več prekolesarjenih dni za celotno ekipo kot neprekolesarjenih, so lahko sodelovali v nagradnem žrebanju.

Nagrada: kolesarske počitnice

Ekipi »Vesele deklice« iz Ljubljane in »Lisičke« iz Maribora sta na žrebanju nagrad prejeli kolesarske počitnice kolesarjenje ob reki Dravi na avstrijskem Koroškem v kolesarski sezoni 2013.

Tudi v Avstriji namreč kolesarjenje vseskozi razvijajo in v tej luči bo prihodnje leto junija Dunaj gostil največjo kolesarsko konferenco – Velo City 2013. Avstrijski veleposlanik Clemens Koja, ki je v Ljubljano prišel poleti, pa opaža, da je naše mesto zelo prijetno za kolesarjenje.

V treh letih so trojke skupaj prevozile že za 60 dirk Gira d'Italia (211.823 kilometrov) in prihranile 34,3 tone izpustov ogljikovega dioksida v slovenskih mestih. Za oceno prihranka emisij je vzet podatek, da povprečen avto spusti v zrak 162 gramov ogljikovega dioksida.

Največ ekip iz javnega sektorja

Letos so v akciji sodelovali kolesarji iz sedemnajstih krajev – večinoma iz Ljubljane, več ekip je iz Maribora, Kranja, Škofje Loke, Trzina in Žalca, ekipe pa so prišle tudi iz Begunj na Gorenjskem, Domžal, Medvod, Nove Gorice, Raven na Koroškem, Slovenskih Konjic, Sodražice, Šentvida pri Stični, Škofljice, Turnišča in Zgornjih Gorij. Večina kolesarjev za pot na delo uporablja lastno kolo, letos pa je šest kolesarjev uporabljalo izposojena kolesa bicikelj.

Največ ekip je predstavljalo javni sektor, sledijo zasebno organizirane ekipe, nato podjetja, nekaj ekip pa je bilo tudi iz nevladnega sektorja.

»Razporeditev po sektorjih sodelujočih je vsako leto zelo podobna, izrazito izstopa le povečanje števila zasebno organiziranih trojk, ki smo jih lani omogočili prvič. To pomeni, da se raje kot sodelavci v tekmovalne ekipe organizirajo prijatelji in družine. Letos je sodelujočih ekip nekaj manj kot prejšnja leta, verjetno tudi zaradi jesenskega časa, saj smo v prejšnjih letih akcijo organizirali v maju,« pravi pobudnica akcije Eldina Knez. Prihodnje leto načrtuje akcijo spet pomladi.