S svetilkami iz alg do čistejšega zraka

Mikroalge zajemajo ogljikov dioksid in proizvajajo kisik in so pri tem bolj učinkovite kot drevesa.

Objavljeno
27. marec 2014 17.11
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Barbara Pavlin, gospodarstvo

Bruselj – Ogljikov dioksid je danes velik problem tako za globalno segrevanje kot za naše zdravje (glavoboli, utrujenost, težave s koncentracijo ...). A tisto, kar je v bazenih nadlega, je lahko rešitev za omenjene težave.

Francoski biokemik Pierre Calleja je skupaj s sodelavci iznašel svetilko iz alg, ki absorbira CO2 iz zraka. Inovativen izdelek, znan kot phytorium (phytoplankton aquarium), komercializira podjetje Hopingreen. Svetilko sestavljajo neke vrste akvarij (v obliki stebra, talnih površin ali česa drugega), napolnjen z mikroalgami, ki uporabljajo ogljikov dioksid za rast, pri tem pa kot stranski produkt proizvajajo kisik. Phytorium je posebej oblikovan za prostore, kjer je visoka koncentracija CO2, na primer za podzemna parkirišča, šole, kadilnice, lokali ... pa tudi za zunanje površine, ulice. Poleg CO2 mikroalge zajamejo tudi pline NOx. Svoj izdelek so predstavili tudi na konferenci Innovation Convention v Bruslju, saj Calleja sodeluje v evropski raziskovalni mreži Accliphot, ki se ukvarja z raziskovanjem in razumevanje fotosinteze v določenih razmerah.

Pljuča našega planeta

Od kod ideja za svetilko iz alg? Iz oceanov, ki absorbirajo tretjino ogljikovega dioksida in proizvedejo polovico kisika na Zemlji. Oceani in gozdovi so pljuča našega planeta in nujni za naše preživetje. Čeprav so drevesa nujna za življenje na Zemlji, imajo nekaj »pomanjkljivosti«. Na primer: fotosinteza, ki se dogaja v listih, je lahko pozimi zelo upočasnjena, ponoči je proces fotosinteze ravno obrnjen, kar pomeni, da drevesa oddajajo CO2, mlada drevesa niso učinkovita, ob koncu življenjske dobe drevo pri gorenju oddaja CO2, razen če se ga uporabi za druge namene.

Mikroalge, ki merijo od pet do 50 mikronov, zajemajo CO2 in proizvajajo kisik, poleg tega so pomembna podlaga podvodne prehranjevalne verige. Na Zemlji so se pojavile pred štirimi milijardami let, ko še ni bilo kisika. Poleg tega pomembnega elementa za življenje na Zemlji so mikroalge, ki so pol rastline pol živali, odgovorne za razvoj številnih vrst. Tudi 15 odstotkov človeških možganov prihaja iz mikroalg.

200-krat učinkovitejša od dreves

Svetilke, ki jih je iznašel Calleja, naj bi vsrkale do 200-krat več CO2 kot drevesa oziroma tono na leto in ne potrebujejo elektrike, saj energijo proizvajajo s pomočjo fotosinteze. S 150 litrov tekočine lahko odstranimo 100 kilogramov CO2 na leto, kar je enako od 15 do 20 drevesom. Alge čez dan s pomočjo sonca proizvajajo energijo, ki polni baterije, ki nato ponoči napajajo svetilko. Ker pa alge lahko proizvajajo energijo tudi iz ogljika, sonce ni nujno za delovanje svetilke.

Ob čiščenju »akvarija« lahko odvečne alge uporabijo za tako imenovano tretjo generacijo biogoriv oziroma biogorivo iz alg, ki ga prav tako raziskujejo in preizkušajo v raziskovalnem podjetju FermentAlg, katerega direktor in ustanovitelj je Calleja. Po podatkih študije The Algae 2020 study bi biogoriva iz alg do leta 2025 zavzemala 12 odstotkov v strukturi vseh biogoriv.