Slovenija za projekte Life že počrpala 17 milijonov evrov

Ob 20. obletnici programa Life so sogovorniki poudarili, da so projekti Life center odličnosti za varstvo narave.

Objavljeno
18. maj 2012 14.45
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo

Ljubljana - Slovenija je za 24 projektov iz okoljskega finančnega programa Life doslej dobila 17 milijonov evrov, za še štiri, ki se začnejo letos, pa bo prejela še pet milijonov. Denarja je za te projekte odličnosti vedno več, med letoma 2014 in 2020 ga bo na voljo že 3,6 milijarde evrov.

Ob 20. obletnici programa Life je minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič dejal, da je ta denar zelo pomagal Sloveniji pri izvajanju evropskih predpisov, zlasti pri uresničevanju direktiv o pticah in habitatih, pripomogli pa so tudi k izboljšanju slovenske zakonodaje, ki določa varstvo evropsko pomembnih vrst. »V prihodnje si bomo prizadevali sredstva še uspešneje črpati,« napoveduje minister.

Angelo Salsa, ki vodi oddelek za projekte Life Evropske komisije, je v videonagovoru poudaril, da so bili slovenski projekti doslej zelo kakovostni in da je Slovenija z dobrimi 35 odstotki ozemlja, vključenega v zavarovano območje Natura 2000, še vedno na prvem mestu v EU. Mitja Kaligarič iz konzorcija Astrale, ki je posrednik med komisijo in projekti Life, je poudaril, da se še noben slovenski projekt ni predčasno končal.

Nacionalna koordinatorka za programe Life v Sloveniji Julijana Lebez Lozej meni, da je Life precej drugačen od drugih evropskih skladov, saj je pomembno varstvo narave in okolja in ne ekonomski učinek projektov. Povedala je, da je le sedem slovenskih projektov okoljskih, drugi so s področja varovanja narave. Kljub temu se noben ne ukvarja z gozdom, v katerem je 70 odstotkov območij Nature 2000, manjkajo pa tudi alternativni modeli turizma, saj 30 odstotkov tujcev pride v Slovenijo zaradi ohranjene narave.

Darij Krajčič, direktor Zavoda za varstvo narave, je povedal, da naravovarstveniki v projektih raje naredijo več kot je predvideno. Vodja krajinskega parka Sečoveljske soline Andrej Sovinc pa je poudaril, da ne more biti popuščanja pri ciljih varovanja narave in obenem opozoril, da nobeno zavarovano območje ne bo uspešno brez sodelovanja zlokalno skupnostjo.