V Portorožu vrh evropske energetike

Za plinovod Južni tok so zunaj že razpisi, projekt bi zdaj težko ustavili.

Objavljeno
28. maj 2012 22.00
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo
Ljubljana – Portorož bo v četrtek in petek gostil najvišje predstavnike pomembnih energetskih podjetij in bank, združenih v nevladni Evropski poslovni kongres (EBC). Gostiteljica je kranjska družba Comita, ki skupaj z Gazpromom prek Južnega toka načrtuje optično povezavo Evrope in Azije. Ljubljana – Računsko sodišče ugotavlja večje pomanjkljivosti pri vzpostavitvi enotnega informacijskega sistema na področju instutcionalnega varstva starejših (Domis). Zaradi nesmotrno vodenega pojekta zdaj zmanjkuje denarja za nujne nadgradnje.

Nosilna tema letošnjega kongresa, ki je nastal pred 15 leti v želji po neformalnih pogovorih energetikov z bankirji o strategijah, sodelovanju in razvoju, bo energetska varnost in zemeljski plin. Predsednik ECB je prvi mož Gazproma Aleksej Miller, podpredsednik pa član uprave Deutche bank. V združenju je od vsega začetka tudi Comita. Nekaj časa sta bila dejavna NLB in Petrol, a sta izstopila.

Prokurist v Comiti, ki je gostiteljica kongresa, Aljoša Ivančič, je povedal, da je Gazprom njihov največji kupec. Zato tudi spremljajo, kako se razvijajo odnosi med Rusijo in EU. Evropska zakonodaja namreč predpisuje prost dostop trgovcev do plinovodov, Gazprom pa se s tem ne strinja, saj bo plačal večji del gradnje Južnega toka in bi moral imeti prednost pri odločanju o uporabi plinovoda.

Kot smo izvedeli, na ruskem delu Južnega toka (4000 do 6000 kilometrov) od Črnega morja navzgor do Sibirije, že delajo. Tenderji so že zunaj tudi za drug del, čeprav bo uradna odločitev za gradnjo sprejeta šele konec leta.

Pri gradnji Južnega toka skozi Slovenijo bodo imela slovenska podjetja prednost. »V začetni fazi bo opravljenih ogromno storitev, geometri, projektanti, pravniki, da ne govorimo o turizmu, tega bo ogromno. Priprave bodo trajale približno dve leti, gradnja gre potem zelo hitro, tudi pod morjem. Morski del Severnega toka je stal 8 milijard evrov, pri čemer je polaganje cevi stalo samo 3,5 milijarde,« pravi Ivančič.

Comita bo v teh dneh z Gazpromom ustanovila skupno podjetje, ki bo na celotni trasi Južnega toka od Italije do Azije postavila še optični kabel. Deloma bo namenjen za upravljanje plinovoda, večji del pa za trg. To bo prva telekomunikacijska avtocesta med Evropo in Azijo.

Poleg Comite z Gazpromom zelo dobro sodeluje tudi Esimit. Jadrnica Esimit Europa 2 edina tekmuje pod zastavo Evropske unije, glavni sponzor pa je Gazprom. »Če bi lahko Slovenija delovala kot eno malo večje podjetje, bi to šlo lažje. Rusija je ena redkih bližnjih držav, ki bodo srednjeročno gotovo rasle,« pravi Ivančič.