Velik delež obnovljive energije je dosegljiv

Veter in sonce: mednarodna agencija za energijo ugotavlja, da bo v Evropi dražje, vendar gre tudi za izvoz tehnologije.

Objavljeno
28. februar 2014 12.45
Kozina 23.11.2012 - Vetrnica za elektricno energijo.foto:Blaz Samec/DELO
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo
Pariz – »Vetrna in sončna energija sta ključni za izpolnjevanje potreb po energiji ob razogljičenju proizvodnje energije,« pravijo v IEA. V zadnjih nekaj letih sta ti tehnologiji doživeli razcvet, ki bo trajal še desetletja, vprašanje pa je cena energije.

IEA v zadnjem poročilu preverja, ali lahko elektroenergetski sistemi ostanejo zanesljivi in tudi stroškovno učinkoviti, če bodo države še podpirale velike deleže energije iz vetra in sonca, kar pa je prispevek v boju proti podnebnim spremembam. Ugotavlja, da bi vključevanje velikih deležev, denimo 30 ali celo več odstotkov proizvodnje elektrike na leto, na dolgi rok stalo le malo več kot ohranjanje sedanjega sistema. Stroški so sicer precej odvisni od tega, kako fleksibilni so sistemi zdaj.

»Nova analiza IEA kliče po spremembi pogleda na energijo. Po klasičnem pristopu nestabilne vire energije dodajamo v obstoječ energetski sistem, ne da bi premislili o vseh drugih možnostih. Ta pristop je napačen. Vključevanje nestabilnih virov ni zgolj dodajanje vetra in sonca v »posel kot običajno«. Spremeniti je treba celoten sistem, da bo to stroškovno učinkovito,« je povedala izvršna direktorica IEA Maria van der Hoeven na predstavitvi poročila v Parizu.

Svetovni delež elektrike iz vetra in sonca je zgolj triodstoten, vendar imajo nekatere države precej večjega, denimo Italija, Nemčija, Irska, Španija, Portugalska in Danska dosegajo od deset- do več kot 30-odstotni delež. Pri tem je pomembno, da skoraj vsi sistemi v Evropi brez sprememb omogočajo vključitev od pet do deset odstotkov nestabilnih virov elektrike.

V Evropi je sistem stabilen, poraba elektrike se v prihodnjih letih ne bo dramatično povečala, zato ni treba hitro postaviti vrste novih elektrarn. V takšnem sistemu povečevanje deleža vetra in sonca nujno pripelje v ekonomske težave. Spremembe so namreč večplastne, poleg spodbujanja novih virov energije je treba zmanjšati delež stabilnih klasičnih elektrarn in posodobiti omrežje v pametno omrežje. Odločevalci so tako pred težkimi političnimi vprašanji, ki jih po mnenju IEA lahko učinkovito rešijo le v tesnem sodelovanju z industrijo, da ohranijo vodilno vlogo pri teh tehnologijah. V dinamičnih sistemih, kjer je treba graditi nove elektrarne, sta lahko veter in sonce prva in osnovna elementa sistema.