Vse bolj ekološke orhideje iz Prekmurja

Ocean Orchids postopoma izboljšuje trajnostni način poslovanja. Proizvajajo tudi lasten kompost.

Objavljeno
01. marec 2012 17.49
Slopak, družba za ravnanje z odpadno embalažo
Slopak, družba za ravnanje z odpadno embalažo

Prekmursko podjetje Ocean Orchids, ki vzgaja orhideje, v svoje poslovne procese vnaša vrsto trajnostnih rešitev, saj jim te prinašajo tudi bolj gospodaren način poslovanja. Svoje rastlinjake ogrevajo z geotermalno energijo. Proizvodnja orhidej je tako bolj ekološka, kot če bi rastlinjake ogrevali s fosilnimi gorivi. S tem so emisije toplogrednih plinov veliko manjše kot v primerljivih proizvodnjah v tujini.

»Pri proizvodnji orhidej, tako kot pri vsaki proizvodnji, nastajajo tudi odpadki. Zanje poskrbimo tako, da zmanjšamo njihov vpliv na okolje,« pravi tehnični direktor Tomaž Jevšnik.

V podjetju nastaja največ odpadne kartonske embalaže, folije in plastičnih lončkov. Za prva dva odpadka poskrbijo že pred odvozom. S prešo stisnejo posebej kartonsko embalažo in posebej folije. Na ta način pripravljene bale stisnjene embalaže zavzamejo precej manj prostora, s tem pa je potrebnih veliko manj odvozov. Zbalirano embalažo odvažajo enkrat na mesec in tako zmanjšajo tudi emisije CO2, ki nastaja med transportom.

Plastične lončke vrnejo dobavitelju oziroma proizvajalcu. Torej jih vrnejo nazaj v sistem, kjer te lončke ponovno uporabijo za njihov prvotni namen.

Podjetje prideluje tudi kompost za lastno uporabo. Za kompostiranje uporabljajo predvsem odmrle rastline, odpadni substrat, cvetne palčke, zemljo, šotni mah in lubje, ki nastaja med proizvodnjo. Da iz vseh teh odpadkov nastane kompost, čakajo od dve do tri leta. Po besedah Tomaža Jevšnika orhideje za razgradnjo potrebujejo malo več časa kot druge rastline. Na začetku so se med odpadki za kompostiranje znašli tudi kuhinjski odpadki, vendar so to sčasoma opustili. Podjetje se namreč nahaja zunaj naselja in odpadki so privabljali divje živali. Temu so se izognili tako, da kompostirajo le biorazgradljive odpadke iz proizvodnje.

S kompostiranjem so šli še korak dlje, saj ga ne samo proizvajajo, temveč tudi uporabljajo za pripravo tal v rastlinjakih in tropskem vrtu. Gradijo še nov, večji tropski vrt, kjer bodo prav tako uporabili lasten kompost. Pri kompostiranju so tako vzpostavili sklenjen krog.

V prekmurskem podjetju Ocean Orchids so vsekakor prepoznali priložnost v trajnostnem načinu poslovanja. Pravijo, da vseh ukrepov niso sprejeli že takoj na začetku. Tako so ločevanje odpadkov izboljševali postopoma.

Med drugim so tudi v jedilnici in rastlinjakih namestili koše za ločeno zbiranje odpadkov, kamor zaposleni lahko odvržejo posebej embalažo in papir.

 

Delo v sodelovanju s Slopakom in finančno podporo mehanizma Life evropske komisije avtorsko avtonomno ozavešča bralce o pomenu ločenega zbiranja odpadkov in varovanja okolja. Temu je, poleg aktualnih objav v tiskanem Delu in na spletu, namenjena celotna stran Zeleno Delo.