Agrokorjev polom na borzi, kdo ga bo reševal?

Kdor verjame, da je Mercator povsem varen pred finančnimi težavami svojega prezadolženega lastnika, živi v zmoti.

Objavljeno
15. marec 2017 16.37
Novica Mihajlović
Novica Mihajlović

Ljubljana – Družbe pod okriljem Agrokorja so doživele polom na borzi. Medtem ko hrvaška vlada išče izhode za nasedlega velikana, slovenske dobavitelje skrbi usoda Mercatorja. »Agrokor je prevelik, da bi ga pustili propasti,« meni hrvaški analitik Drago Munjiza.

Dan po tem, ko je hrvaška vlada potrdila, da je s predstavniki največje hrvaške zasebne družbe iskala rešitve za Agrokor, so delnice podjetij iz te skupine na borzi strmoglavile. Ledo je izgubil več kot deset odstotkov, Jamnica je padla za dobrih 14 odstotkov, Belje dobrih sedem, Zvijezda pa je upadla za skoraj 3,7 odstotka.

Medtem ko sedanji minister za finance Zdravko Marić, ki je na ministrski položaj prišel iz Agrokorja, noče komentirati vsebine tega sestanka, se je oglasil nekdanji finančni minister. Slavko Linić je namreč vlado pozval, naj pomaga iskati rešitev za prezadolženo podjetje. Agrokor, ki skupaj zaposluje okoli 60.000 ljudi, samo na Hrvaškem daje kruh 40.000 zaposlenim, pomemben pa je tudi zato, ker je nanj vezanih veliko podjetij iz živilske industrije. Agrokor je treba rešiti, ne zaradi Ivice Todorića, ampak zaradi dobaviteljev in vseh drugih podjetij, ki so vezana na to podjetje, je dejal Linić.

»Kdor verjame, da je Mercator povsem varen pred finančnimi težavami svojega prezadolženega lastnika, živi v zmoti,« se je hrvaški ekonomski analitik Damir Novotny odzval na trditve, da je Mercator trenutno varen pred težavami svojega lastnika.

Spomnimo, predsednik uprave Mercatorja Toni Balažič je v zadnjem pogovoru za Svet kapitala odločno zavrnil možnost, da bi Agrokor lahko izčrpaval Mercator. »Najprej, nobenemu lastniku ni v interesu, da se podjetje izčrpava. In drugič, banke so v pogodbi o prestrukturiranju do leta 2020 omejile ravnanja Mercatorja nasproti lastniku, nobenih kreditov, poroštev ali dividend ne bo, dokler kazalnik zadolženosti ne bo nižji do štirikratnika EBITDA,« je zagotovil Balažič.

Dobavitelji previdni

Medtem ko v nekaterih Konzumovih trgovinah na Hrvaškem ter v Bosni in Hercegovini že opažajo pomanjkanje nekaterih izdelkov, pomanjkanja na policah Mercatorja ni mogoče opaziti. Po naših neuradnih informacijah je Atlantic grupa, lastnica slovenske Droge Kolinske in eden od vodilnih Agrokorjevih dobaviteljev, pred kratkim začasno ustavila dobave kupcem iz skupine Agrokor do plačila zaostalih neplačanih obveznosti. V Atlantic grupi nam tega niso ne potrdili ne zanikali. Je pa Drago Munjiza, nekdanji dolgoletni direktor Konzuma, ki zdaj deluje kot svetovalec za trgovinsko dejavnost v regiji, potrdil, da so se manjše blokade zgodile, sicer ne na lokalni, ampak na centralni ravni, a so po njegovih informacijah stari dolgovi poplačani in nove dobave sproščene, vendar v nekoliko počasnejšem tempu.

Kakšni so scenariji za rešitev?

Munjiza v nasprotju z Novotnym verjame, da je Mercator vsaj srednjeročno varen pred težavami Agrokorja prav zaradi sporazuma z bankami, ki ga je omenjal Balažič. V Sloveniji se dobaviteljem plačuje na rok, vendar je posel vedno stvar zaupanja, in če prestrašeni dobavitelj zaostri svoje pogoje, to lahko ima skupaj z živčnim posojilodajalcem na drugi strani usoden vpliv na trgovca. »Agrokor je mogoče rešiti, če se nekaj spremeni v korporativnem upravljanju. Če bodo dobavitelji vztrajali pri svojem in bodo stiskali svojega kupca, ga lahko tudi uničijo, vendar tako niti sami ne bodo dobili plačanih svojih terjatev. Prepričan sem, da je Agrokor prevelik, da bi ga pustili propasti, denar zanj se bo našel, a brez Todorića v vlogi lastnika,« pravi Munjiza.

V času, ko trgu vladajo diskontni trgovci, je po Munjizovem mnenju rešitev večja učinkovitost klasičnih trgovcev in večja ponudba lokalnih izdelkov. »Za povrnitev zaupanja financerjev bi bilo smotrno v upravljanje podjetij vrniti ljudi, ki dobro poznajo dejavnost in jim banke zaupajo. Sam bi, denimo, v nadzorni svet Mercatorja vrnil Zorana Jankovića,« pravi Munjiza.

Ker je velik vir sedanjih težav Agrokorja v dogovorih o ohranjanju delovnih mest, ki jih je skupina sklepala s hrvaško in slovensko vlado, analitik Damir Novotny boleče reze še pričakuje. »Kdorkoli bo namesto sedanjih lastnikov vstopil v Agrokor, bo moral narediti, kar ni bilo narejeno, torej zmanjšati presežno število zaposlenih, teh je po moji oceni okoli 20 odstotkov,« meni Novotny.