Akrapovič se zaradi davkov umika iz Črnomlja

Na ministrstvu za gospodarski razvoj bodo primer podrobneje preučili in poskušali najti rešitev.

Objavljeno
01. avgust 2013 16.13
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Črnomelj – Zaradi čedalje večjih davčnih obremenitev in nepredvidljivega poslovnega okolja so se v skupini Akrapovič odločili zaustaviti vse večje naložbene projekte. Tudi tisto v Črnomlju, kjer naj bi se prihodnje leto pri Akrapoviču na novo zaposlilo sto delavcev.

Zaradi napovedane zaustavitve naložbe je črnomaljska županja Mojca Čemas Stjepanovič na vlado in ministra Stanka Stepišnika naslovila javno pismo, v katerem opozarja na umik omenjenega podjetja iz njihovega kraja. Podjetje Akrapovič, ki je v lasti Igorja Akrapoviča, je namreč lani odkupilo 19.000 kvadratnih metrov veliko Danfosovo proizvodno halo, v kateri bi v prvi polovici prihodnjega leta zagnalo svojo proizvodnjo in zaposlilo do sto delavcev.

V črnomaljski občini, v kateri je petina prebivalstva brezposelna, so prihod podjetja Akrapovič sprejeli z optimizmom, pravi županja Čemas Stjepanovič. Ustavitev omenjene naložbe je po njenem mnenju dovolj velik razlog za alarm in opozorilo vladi, da še enkrat preuči svoje ukrepe. V pismu je še zapisala, da so dodatne, neselektivne obremenitve podjetij nesprejemljive, in pozvala, da se še posebej in skrbno pretehtajo. »Bojim se namreč, da bo naše območje spričo slabe infrastrukture in ob dodatnih obremenitvah podjetij izgubilo kakršne koli razvojne možnosti in še bolj potisnjeno na obrobje države in družbe.«

Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo se je hitro odzvalo na dopis županje. V precej dolgem odgovoru so med drugim zapisali, da je v pripravi enotni dokument za zagotovitev boljšega poslovnega okolja in dvig konkurenčnosti. Pripisali so še, »da vlada ni le povečevala davčnih obremenitev za podjetja, temveč gre tudi za davčne ukrepe za spodbujanje gospodarske aktivnosti, kot na primer davčne olajšave pri davku od dohodkov pravnih oseb in davku na dohodke iz dejavnosti.«

Spomnili so, da je bil za območje Pokolpja pripravljen celovit program spodbujanja konkurenčnosti za obdobje 2011-2016, ki bo do leta 2016 podprt z javnimi sredstvi v višini 290 milijonov evrov brez vlaganj v železniško infrastrukturo. Na koncu so še dodali, da bodo primer podjetja Akrapovič podrobneje proučili, konkretizirali težave in skušali zanje najti rešitev.