Bodo Šaričevi »padli« tudi na upravnem sodišču?

Če se bo upravno sodišče v zadevi Radenske in Šariča zgledovalo po podobni sodbi vrhovnega sodišča, bo tožbo Rudolfa Šariča zagotovo zavrnilo.

Objavljeno
19. januar 2015 18.41
Jože Pojbič, gospodarstvo
Jože Pojbič, gospodarstvo

Ljubljana, Radenci − Kot vse kaže, bo v prihodnjih mesecih propadel še poskus pravnih zastopnikov Rudolfa Šariča, da bi v denacionalizacijskem postopku s tožbo na upravnem sodišču dosegli vračilo 48-odstotnega deleža Rudolfove matere Wilhelmine Höhn Šarič v nekdanjem radenskem zdravilišču in polnilnici radenske mineralne vode.

Upravna enota v Gornji Radgoni je zahtevek Rudolfa Šariča za vračilo Wilhelmininega deleža v nekdanji Radenski zavrnila že leta 2012. Pri svoji odločitvi so upoštevali avstrijsko-nemško finančno in izravnalno pogodbo iz leta 1962, po kateri so imeli vsi pregnanci ali izseljenci z avstrijskim ali nemškim državljanstvom, ki so jim med vojno ali po njej zunaj območja Avstrije ali Nemčije odvzeli premoženje in so imeli leta 1960 stalno bivališče v Avstriji, pravico do odškodnine v Avstriji.

Šaričeva zastopnika sta se na takšno odločitev pritožila na ministrstvo za gospodarstvo in dokazovala, da Wilhelmina oziroma Vilma Höhn Šarič zaradi prevelikega premoženja v Avstriji tam ni bila upravičena do odškodnine in je tudi ni dobila. Ministrstvo je pritožbo zavrnilo, zato sta Šaričeva zastopnika odločbo UE Gornja Radgona izpodbijala s tožbo na upravnem sodišču.

Upravno sodišče pa je z zadevo čakalo na odločitev revizije vrhovnega sodišča v neki drugi, a Šaričevi zelo podobni denacionalizacijski zadevi. V začetku letošnjega januarja je upravno sodišče tudi dobilo pravnomočno sodbo vrhovnega sodišča, ki je v denacionalizacijski zadevi Waupotitsch potrdilo stališče, da je za zavrnitev zahtevka dovolj že samo dejstvo, da je upravičenec imel možnost za v Jugoslaviji odvzeto premoženje dobiti odškodnino v tujini.

Pri tem ni naloga slovenskih organov, da bi ugotavljali, kakšne konkretne pravice bi šle upravičencu po avstrijskih predpisih, je ugotovilo vrhovno sodišče in upravičencem v skladu z zakonom o denacionalizaciji odreklo pravico do vračila premoženja v Sloveniji.

Če se bo upravno sodišče v zadevi Radenske in Šariča zgledovalo po tej sodbi vrhovnega sodišča, bo tožbo Rudolfa Šariča zagotovo zavrnilo, kar bo nov korak Radenske k zanjo ugodnemu razpletu že dve desetletji trajajočega postopka.