Bošnjak: Vse, kar delajo, škodi Thermani

Vložene so kazenske ovadbe proti upravi Thermane, družbi sami ter DUTB, ki zatrjuje, da v njenem delovanju ni nič spornega.

Objavljeno
03. marec 2015 00.00
Špela Kuralt
Špela Kuralt

Celje – Zastopnik Boruta Dolarja, upnika Thermane, odvetnik Borut Soklič je prejšnji teden vložil kazenske ovadbe proti predsedniku uprave Andreju Bošnjaku, prokuristki Nataši Tomić, Thermani in Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB). V Thermani in DUTB o ovadbah za zdaj ne vedo nič, vendar se jih ne bojijo. V DUTB so opozorili, da bi takšno zavlačevanje lahko privedlo do stečaja.

Soklič DUTB očita zlorabo pravic in položaja. Opozoril je, da je DUTB zahtevala odpoklic kredita Abanke, s čimer je (končno) povzročila insolventnost. Soklič namreč v več postopkih poskuša dokazati, da je bila insolventnost družbe ustvarjena umetno, z napačnimi cenitvami, na podlagi katerih je Thermana pristala v prisilni poravnavi, iz katere bo kot večinska lastnica po konverziji terjatev v lastniške deleže izšla DUTB, mali delničarji bodo ostali brez vsega.

Soklič se je v imenu upnika KM Inštalacije že oktobra pritožil proti začetku postopka prisilne poravnave. Celjsko okrožno in ljubljansko višje sodišče sta pritožbo zavrgli, vendar se bo po zahtevi za varstvo zakonitosti vrhovnega državnega tožilstva s tem ukvarjalo še vrhovno sodišče.

Izvirni greh

Andrej Bošnjak
o umetno ustvarjeni insolventnosti noče nič slišati. Medtem ko poskušajo mali delničarji dokazati, da ni bilo nikakršnih indicev za precenjenost sredstev družbe, zaradi katerih je Bošnjak naročil cenitev, Bošnjak razlaga, da je bilo indicev pravzaprav več in da so vse posredovali tudi sodišču. Najbolj bistveni indic je bila nizka donosnost sredstev: »Če daš za sredstva 80 milijonov evrov, pa z njimi ustvarjaš neto denarni tok v višini enega milijona evrov, potem je učinkovitost prenizka.«

Izvirni greh, da se je družba znašla, kjer se je, je bila po Bošnjakovem (predraga) investicija v nov kompleks. Sume nepravilnosti pri gradnji tega kompleksa preiskujejo tudi celjski kriminalisti. Podrobnosti še niso znane, gre pa za sume zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti.

Vloga slabe banke

Vodja upravljanja kreditov v DUTB Miha Štepec zavrača namigovanja, da naj bi DUTB v primeru Thermane delovala nemoralno in nezakonito. Dodal je, da je bila družba že pred odpoklicem kredita Abanke zagotovo insolventna: »To sta pokazali dve cenitvi. Dolg je bil previsok, tudi s prodajo premoženja se upniki ne bi mogli poplačati. Da se razmere razrešijo, smo odpovedali kreditno pogodbo, ker so bili vsi razlogi podani. Bila je odpovedana povsem zakonito in nismo bili več pripravljeni na moratorij in nadaljevati to agonijo.« Prisilna upraviteljica Milena Sisinger je bila nad odločitvijo o odpoklicu kredita presenečena, na to je opozorila tudi v svojem poročilu, kjer pa je zapisala tudi, da ima pisni dokument, da DUTB prisilno poravnavo še vedno podpira.

Na vprašanje, ali DUTB hoče le priti do premoženja in ga čim prej prodati, Štepec dogovarja, da so imeli lastniki vse niti v svojih rokah, pa niso niti hoteli sodelovati z novimi vložki kapitala niti niso dovolili upnikom, da bi vstopili v kapitalsko strukturo. Vse ugovore v postopku, ovadbe in druge sodne postopke Štepec tako vidi kot zavlačevanje: »Lastniki lahko izgubijo vse. Vse, kar bodo dodatnega dobili, je uspeh. V tem smislu razumem tako goreče nasprotovanje prisilni poravnavi.« Z njim se strinja tudi Bošnjak: »Vse, kar delajo, delajo v škodo Thermani. Ob tem, da vedo, da so v letih 2008, 2009, 2010 izgubili svoj kapital.«

Prihodnost

DUTB lahko sama izglasuje prisilno poravnavo. Štepec pravi, da je konverzija nujna, Bošnjak je še bolj natančen in že napoveduje, da bo DUTB konvertirala 12 milijonov evrov terjatev, kjer je postavljen prag, drugi upniki pa bodo lahko izbirali, ali konverzija ali pa izguba 45 odstotkov terjatev. Pri tem je treba dodati, da gre zgolj za finančne upnike. Kljub temu Bošnjak napoveduje, da bo imela prisilna poravnava višje finančne učinke, kot so predvideni v načrtu finančnega prestrukturiranja.

Nihče pa ne skriva zanimanja, kaj bo z 22,7 milijona evrov Thermaninih terjatev, ki jih prodaja DUTB. Bošnjak je potrdil, da je veliko zanimanja. Ugibanj je veliko. »Zdaj v Sloveniji kupiš podjetje prek terjatev. Mogoče si je kdo izračunal, da bi lahko pri DUTB ugodneje kupil kredit kot pa dokapitaliziral,« je končal Bošnjak.