Če je GPG vpisan kot lastnik vaše garaže, v akcijo!

Zaradi številnih neurejenih zadev se bo stečajni postopek nad družbo GPG podaljšal za dve leti.

Objavljeno
03. februar 2015 19.23
Božena Križnik, gospodarstvo
Božena Križnik, gospodarstvo
Ljubljana – Stečaj GPG se podaljšuje v letošnje in v prihodnje leto, saj ostaja neurejenih bistveno več zadev, kot je kazalo ob njegovem začetku leta 2011. Še vedno je nerešenih kopica sodnih in upravnih postopkov, nerešen je status vrste izločitvenih zahtevkov upnikov in status nepremičnin v zemljiškoknjižni lasti stečajnega dolžnika.

Včeraj smo že pisali o pozivu, ki ga je objavila stečajna upraviteljica GPG Melita Butara dejanskim lastnikom skoraj 1100 nepremičnin, vknjiženih na GPG: naj se ji javijo, da bodo tudi formalno uredili lastništvo. Nepremičnine, ki ne bodo našle lastnika, bo upraviteljica s privolitvijo upniškega odbora v paketu prodala družbi, ki bo prevzela tudi urejanje razmerij z dejanskimi lastniki (če se bodo pojavili kasneje). Kupec bo vpisan kot novi zemljiškoknjižni lastnik in od njega bodo lahko svojo nepremičnino kvečjemu iztožili, če bodo imeli dovolj dokazil.

Najprej preverite stanje


Kako naj se lastniki lotijo zadeve, dokler je na drugi strani proaktiven partner, GPG? Najprej naj pregleda pogodbo, ki se nanaša na nepremičnino (kupoprodajna pogodba, sklep o dedovanju ipd.). S pomočjo identifikacijskih številk naj obvezno preveri stanje v zemljiški knjigi ali naj prosi nekoga, da mu pri tem pomaga. Iz javno dostopne baze bo ugotovil, kdo je vknjižen kot lastnik. Samo v primeru, če je to GPG, naj se čim prej javi stečajni upraviteljici, v nasprotnem primeru mu pač ne bo mogla pomagati. Njen naslov najdemo na spletu. S seboj naj prinese vse razpoložljive dokumente, ki se nanašajo na lastništvo nepremičnine.

»Ne morem zagotoviti, da bomo rešili prav vsak problem, na podlagi kakršne koli listine. Poskusili pa bomo. Če bo komu manjkalo samo zemljiškoknjižno dovolilo, mu ga bomo izdelali. Morda bo lahko dobil tudi kakšno manjkajočo pogodbo iz verige ali bomo poiskali drugo rešitev, recimo priposestvovanje,« pojasnjuje Melita Butara. V startu posameznik ne potrebujejo odvetnika, če bo upraviteljica ugotovila, da bo treba zadevo reševati na sodišču, ga bo usmerila na odvetnika. Cena, ki jo bo plačal za storitev, bo odvisna od tega, koliko dela bo imela stečajna upraviteljica s primerom oziroma, kako popolna bo dokumentacija.

Zahtevali izločitev in pozabili nanjo

Medtem ko so omenjene nepremičnine v zemljiškoknjižni lasti GPG doslej ostale »pozabljene«, pa ima tudi množico takih, za katere so stvarni lastniki predlagali izločitveno pravico. V osnovnem seznamu terjatev je bilo tudi 1110 izločitvenih zahtevkov. Vloži ga, če poenostavimo, lastnik oziroma posestnik premičnega ali nepremičnega premoženja, ki je pri podjetju v stečaju, in zahteva njegovo izločitev. Pri GPG je stečajna upraviteljica priznala 869 izločitvenih zahtevkov. Slaba polovica zahtevkov je bilo do sredine januarja rešenih in zaključenih, nerešenih je ostalo nekaj manj kot 500. Ta statistika nam pove, da je obseg dela v stečaju ogromen in da je tudi v tem delu ujetih nekaj sto dejanskih lastnikov nepremičnin, pogosto stanovanj in garaž.

Problem izločitvenih pravic je precej nepojmljiv. Če nekdo prijavi izločitveno pravico in mu jo stečajni upravitelj prizna, bi pač pričakovali, da bo storil tudi naslednji korak in bo lastništvo formaliziral. A ni tako. Ljudje se, kdo ve zakaj, ne javijo. Stečajna upraviteljica – za razliko od nepremičnin iz poziva – za izločitvene natančno ve, kdo so njihovi lastniki. Prek odvetnikov jih poziva, naj pridejo, da jim bo izročila potrebne dokumente za vpis, a se mnogi ne odzovejo. »Takih stanovanj ali posameznih delov ne moremo prodati. Pravzaprav ne vem, kaj bomo storili. Zaključili bomo stečajni postopek, potem pa bodo imeli lastniki hude težave, da bodo nepremičnino vpisali v zemljiško knjigo,« razmišlja Melita Butara.

Dolgotrajni nepravdni postopki

Tretji razlog za podaljšanje stečaja so nerešeni upravni in sodni postopki. Posebej pereči so nepravdni. Gre za 63 nedokončanih postopkov, domala vsi so v fazi pridobivanja izvedenskih mnenj ali dajanja pripomb na izvedenske rešitve. Nepravdni postopki tečejo povsod, kjer je treba določiti pripadajoče zemljišče k večstanovanjski hiši, skupne dele stavbe, ponekod pa celo še vzpostaviti etažno lastnino, kar je pogoj za vpis v zemljiško knjigo. GPG je sicer poskušal zadeve reševati dogovorno z upravniki, a ti so se zaradi večje preglednosti raje odločali za nepravdni postopek. V postopek se vključi tudi lokalno skupnost, zato je še bolj dolgotrajen. Vsekakor bo treba počakati, da se vsi končajo, nemogoče pa je napovedati, kdaj. Skoraj polovica jih teče že od leta 2011 ali prej, nekaj je bilo vloženih še nedavno. Upoštevajoč tak potek stečaja upraviteljica ocenjuje, da bi se stečaj lahko zaključil v dveh letih.