CPG kupilo kamnolom Laže

Primorje v stečaju: CGP je kot edini ponudnik sodeloval pri javnem zbiranju ponudb za 351.730 kvadratnih metrov zemljišča.

Objavljeno
05. januar 2015 19.43
mpi/Primorje
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo
Ljubljana – Stečajni upravitelj Primorja Rudolf Hramec je novogoriškemu cestnemu podjetju CPG za 5,6 milijona evrov prodal kamnolom Laže. Ker je CPG v lasti propadlega ajdovskega gradbinca, zdaj sledi nov poskus prodaje goriškega cestarja. Okrožno sodišče v Novi Gorici je pred dnevi izdalo sklep o izročitvi nepremičnine kupcu, saj so izpolnjeni vsi pogoji za vknjižbo lastninske pravice na kamnolomu, ki je bil eno pomembnejših premoženj Primorja v stečaju. CGP je kot edini ponudnik sodeloval pri javnem zbiranju ponudb za 351.730 kvadratnih metrov zemljišča in objekte na njem, med drugim upravno stavbo, podzemno skladišče razstreliva, drobilnico, separacijo, betonarno in asfaltno bazo. Kupnino je že poravnal, denar pa bo namenjen upnikom Primorja. »Na sodišču je predlog tretjega poplačila delavcev, ki bodo po tem poplačani blizu 80 odstotkov,« je povedal Rudolf Hramec. Navadni upniki, to so predvsem dobavitelji in podizvajalci, so po zakonu zadnji na vrsti za poplačilo, a Hramec »težko oceni«, ali bo del njihovih terjatev do Primorja poplačan. V stečaju Primorja je bilo doslej okoli 45 delitev stečajne mase. »Pričakujemo sklep sodišča, da gremo v drugi krog prodaje obrata Mehanizacije v Ajdovščini, in to steklene upravne stavbe Primorja, imamo pa še precej neprodanih premičnin in nepremičnin.«

Ponovno bo prodajal tudi CPG. Hkrati s prodajo kamnoloma Laže je namreč Hramec objavil tudi vabilo k oddaji zavezujoče ponudbe za nakup 412.998 delnic CPG oziroma 97-odstotnega deleža v tej družbi. A ponudb ni dobil. »Pripravljamo predlog nove prodaje, a se še nismo odločili glede načina in cene. Najprej bomo pregledali bilance podjetja in analizirali stanje na trgu, nato pa pripravili strategijo prodaje. Mislim, da bomo odločitev sprejeli še ta mesec.« CPG je bil pred letom ocenjen na dobrih osem milijonov evrov. »Glede na odlične rezultate poslovanja, povečujeta se tako obseg poslovanja kot dobiček, bo težko razmišljati o nižji ceni.« Za nakup se menda zanimajo tako slovenski kot tuji potencialni ponudniki. »Obstajata dve vrsti kupcev,« pravi Hramec. »Prvi želijo kupiti naložbo in jo z dodano vrednostjo prodati. Drugi pa so investitorji, ki nameravajo delati v gradbeništvu. Zato iščemo investitorja, ne le kupca. Seveda pa moramo gledati, da družbo prodamo najugodnejšemu, ker moramo poplačevati upnike z zastavno pravico na premoženju in druge.« Nejc Gole