Dan D za Sveo: Lesarji lahko računajo na plače

Zagorska Svea bo dobila 1,4-milijonsko državno poroštvo, je na seji sklenila vlada.

Objavljeno
13. junij 2013 14.07
SVEA/Stavka
Polona Malovrh, Trbovlje
Polona Malovrh, Trbovlje

Zagorje – Sto osemdeset lesarjev si je oddahnilo: Svea, ki je 64 let proizvajala kuhinje, ne gre v stečaj, oni pa lahko po treh mesecih spet računajo na plače.

Na dnevnem redu seje vlade te točke ni bilo, zaradi česar je bilo do zadnjega nejasno ali bo Svea dobila poroštvo.

Nekdaj ponos slovenske lesne industrije je tik pred zlomom, je vlado in finančno ministrstvo pozval tudi vodja poslanske skupine SD Matjaž Han.

Pozivi vodstva, lastnikov in zaposlenih, da so Svei šteti dnevi, niso padli na plodna tla. Svea, je zapisal, ostaja še eno izmed podjetij, ki bodo brez državne pomoči podlegla vse težjemu bremenu pomanjkanja likvidnostnih sredstev in nakopičenih finančnih bremen: »Videli smo, kaj je prejšnja vlada naredila z neaktivno politiko na področju gradbenega sektorja, ko je tisoče delovnih mest v gradbeni industriji izgubljenih, Slovenija pa je nezmožna z lastno delovno silo realizirati večje gradbene projekte. Sprašujemo se, ali si lahko podobno "napako" država privošči že v tako opešani lesni industriji, ki bi morala zaradi naravnih danosti Slovenije biti med najbolj perspektivnimi in razvojno naravnanimi gospodarskimi panogami.«

Razvojni program, nova tržišča in povečanje povpraševanja kažejo, da Svea ni nujno nasedla naložba in da si zasluži novo priložnost, je vlado spomnil Han: » Izkazalo se je, da dosedanji lastniki niso bili kos težkim razmeram v lesno-predelovalni industriji. Odločitev, da prenesejo svoj delež brezplačno na državo, kaže na pripravljenost, da se ohranijo delovna mesta in znamka podjetja.«

Pričakovati je bilo, da je po tej odločitvi država dobila potrebno zagotovilo o upravljanju in nadzoru Svee kot bodoče večinske lastnice, pravi Han: »Še več, presenečeni smo, da kljub različnim namigom pristojnih, da bo se bo država aktivno vključila v reševanje podjetja, ta do danes ni sprejela nobene odločitve.«

Zaustavite cunami, ki kosi po slovenskih podjetjih, poziva Matjaž Han.

Za NLB 500 milijonov, za SVEO milijona ni

Zakaj ne, v Zagorju ne ve nihče, z gospodarskega ministrstva pa odgovor še čakamo. Če vlada danes ne odloči o pomoči, bodo v Svei sprožili stečajni postopek.

Tudi zagorski župan Matjaž Švagan, ki je v torek sklical izredno sejo na temo Svee, ne pozna razlogov, zaradi katerih so si na vladi v samo dveh nočeh premislili glede pomoči lesarjem. Pomoč je država pogojevala s prenosom lastniških deležev delničarjev Svee nanjo.

V torek so ti na državo 61-odstotni delež prenesli - kaj se je na državi dogajalo po tem, lahko le ugibajo. Neuradno naj bi šlo za »zamere« na levici, saj sta tako solastnik zasavske razvojne agencije RCR Tomo Garantini kot direktorica Svee Sonja Klopčič blizu SD.

Švagan pa je že v torek, na izredni seji, opozarjal, da reševanje Svee ni vprašanje političnega prestiža. Ni pomembno, ali bodo 180 delovnih mest rešili oranžni, rdeči ali vijolični, pomembno je pomagati ljudem v stiski. V teh urah intenzivno išče podporo za Sveo tudi kot državni svetnik.

V reševanje Svee se je danes ponovno vključila tudi zasavska poslanka koalicijske DL Katarina Hočevar. Vlado je pozvala, naj o državnem poroštvu odloči danes.

»Zaposleni v Svei in tudi sama osebno resnično ne razumem, da bo država v NLB namenila 500 miljonov evrov, en milijon evrov v Zasavje pa je velika težava - gre za 180 delovnih mest in za poskus ohraniti podjetje, kjer je svoje znanje in delo pustilo več generacij Zagorjanov in Zasavcev. Ne nazadnje je bila na prejšnji seji vlade dodeljena pomoč gospodarski družbi Iles,« piše Hočevarjeva, ki vlado v imenu lesarjev še sprašuje, v čem je vendar razlika med Sveo in Ilesom, da je država slednjim poroštvo odobrila.

»Dolžna se čutim, da pojasnim, da bo neodobritev državnega poroštva za Sveo razumljena kot nezaupanje do naših krajev. V Zagorju ob Savi obljube še vedno nekaj veljajo. In te so bile podane že pred mesecem dni,« je ogorčena poslanka.