Delavci zagorske Svee upajo na pomoč države

Okrog 180 delavcev iz skupine Svea je danes ob 6. uri zaustavilo stroje in začelo s stavko na delovnih mestih.

Objavljeno
10. junij 2013 09.47
malovrh Zagorska Svea
Š. P., Delo.si; STA
Š. P., Delo.si; STA
Zagorje ob Savi - Delavci zagorske družbe Svea, ki od zjutraj brez izgredov stavkajo na svojih delovnih mestih, pričakujejo, da jim bo država pomagala pri ohranitvi podjetja. Upajo tudi, da ni kakšnega političnega kupčkanja v ozadju v zvezi s Sveo, je za STA danes povedal predsednik podjetniškega sindikata Antonio Buovski.

Zahteve delavcev pa so izplačilo že zapadlih terjatev iz naslova plač za marec in april, lanskega regresa, potnih nalogov in jubilejnih nagrad, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Po besedah generalne direktorice Svee Sonje Klopčič, ki moralno podpira stavko, bi z državno pomočjo prebrodili najtežje obdobje, vendar ta pomoč ne bi bila zadostna, ker je treba družbo prestrukturirati.

Kot je pojasnila, družbo v primeru odobritve državne pomoči čaka še veliko korakov, da bi postala trajnostno uspešna. Po njenih oceni ima Svea trenutno za okoli 700.000 evrov naročil, ki jih ne more izpolniti zaradi pomanjkanja obratnega kapitala, dolgovi družbe skupaj z najetimi krediti in obveznostmi do delavcev in dobaviteljev pa znašajo 11 milijonov evrov.

Predsednik nadzornega sveta Svee Tomo Garantini je v petek pojasnil, da reševanje Sveinih likvidnostnih težav ni mogoče preko garancijske sheme Regionalnega centra za razvoj, ki je 29-odstotni lastnik Svee, saj so sredstva iz sheme namenjena izključno investicijskim projektom in ne za obratni kapital.

Poudaril je tudi, da so pripravili različne modele razreševanja Svee, predstavili so jih tudi prejšnji in aktualni vladi. Med drugim so tako predlagali odprodajo nepremičnin, začasni vstop države v lastniško strukturo podjetja, konverzijo posojil bank v lastniške deleže in pridobitev državne pomoči.

Delni, 27-odstotni lastnik Svee je prek Slovenske odškodninske družbe in nekaterih drugih podjetij sicer že danes država, večinski lastnik pa je družba Svea Inženiring, v kateri ima najvišji delež omenjeni Regionalni center za razvoj.