Prodaja Večera se malo zapleta

Delo je poslovalo z večjim dobičkom od predvidenega, medijski hiši pa je uspelo tudi zmanjšati zadolženost.

Objavljeno
22. avgust 2014 12.37
vidic SP/MNENJA
Mario Belovič, notranja politika
Mario Belovič, notranja politika

Ljubljana – Nadzorni svet družbe Delo se je seznanil s poslovanjem v obdobju od januarja do julija letos. Medijska hiša je v tem obdobju ustvarila izid iz poslovanja 836.000 evrov in čistega dobička v višini 577.000 evrov. To je več od načrtovanega in doseženega v istem obdobju leta 2013.

V tem obdobju je medijski hiši Delo uspelo zmanjšati zadolženost za 4,1 milijona evrov, kar je tudi posledica ukrepov, ki se izvajajo v družbi.

Predsednica uprave Irma Gubanec pričakuje podoben trend poslovanja tudi do konca leta. Predsednica nadzornega sveta Marjeta Zevnik pa je poslovanje družbe ocenila za pozitivno in pričakuje uspešno delo tudi v prihodnje.

Nadzorniki so za obdobje enega leta spet imenovali Marjana Bauerja za odgovornega urednika edicije Plus 50, medija, ki ga izdaja Delo, ter se seznanili s postopki prodaje časopisa Večer.

Poročali smo že, da je družba Delo pridobila vsa potrebna soglasja za prodajo, medtem ko mora kupec, podjetje Dober Večer, ki ga lastniško obvladujeta nekdanji direktor korporacijskega svetovanja na Pristopu in lobist Uroš Hakl ter nekdanji predsednik uprave T-2 Sašo Todorović, še pridobiti soglasje agencije za varstvo konkurence (AVK).

Po naših informacijah je kupcema do roka uspelo plačati aro v skupni višini 300.000 evrov, preostalo kupnino pa naj bi podjetje Dober Večer plačalo v kratkem roku, ki bo začel teči po tem, ko in če bo AVK izdala soglasje, da kupec ne presega dovoljene lastniške koncentracije na časopisnem trgu.

Še vedno pa ni jasno, kako bo Dober Večeru uspelo zagotoviti kupnino, saj finančnih virov njegova lastnika nista razkrila, zato se zaposleni bojijo, da bosta prevzem izvedla tudi s finančnim izčrpavanjem Večera.

Pri prodaji glavnega štajerskega dnevnika se po naših informacijah nekoliko zapleta. Nesojeni kupec, Agencija Odmev, ki jo kapitalsko podpira kitajsko podjetje Poly Real Estate Group, je namreč na pristojno sodišče vložila zahtevo za začasno uredbo, s katero hoče zadržati prodajo Večera. Delo je na zahtevo odgovorilo, in sicer z argumentom, da Agencija Odmev v postopku prodaje ni znala ali hotela razkriti, kdo stoji za njihovim lastnikom niti kdo omenjeno podjetje vodi.

S tem, da podjetje ni bilo izbrano za kupca, pa je Delo hotelo preprečiti morebiten špekulativen nakup, ki je grozil že ob prejšnjem poskusu prodaje časopisa računalniškemu podjetju 3Lan. Sodišče po naših informacijah o zahtevi za zadržanje prodaje še ni odločilo.

Skupščina Dela je obravnavala tudi revidirano letno poročilo za leto 2013, poročilo o delovanju nadzornega sveta v istem letu in poročilo nadzornega sveta o tem, kakšni so njeni (finančni) odnosi s povezanimi družbami. Skupščina je pri tem podelila razrešnico članom uprave in nadzornega sveta.