Deloindom: Sejem MOS - domačega znanja na pretek

Predstavljamo prvi del izbora inovacij, ki so na letošnjem sejmu MOS pritegnile pozornost našega uredništva, drugi del, v katerem bomo zbrali inovacije pri ogrevanju, pa bomo predstavili v prihodnji številki.

Objavljeno
16. september 2015 13.05
Barbara Primc, Deloindom
Barbara Primc, Deloindom

Kdor je na letošnjem mednarodnem sejmu obrti in podjetnosti iskal inovacije, ki so rezultat slovenskega znanja in razvoja, prav gotovo ni bil razočaran. Malodane na vsakem področju, ki ga vsebinsko zajema ta prireditev, je namreč izstopal vsaj en izdelek ali storitev. V nadaljevanju predstavljamo prvi del izbora, ki smo ga naredili v uredništvu naše priloge, drugi del, v katerem bomo zbrali inovacije pri ogrevanju, bomo predstavili v prihodnji številki.

Vitalne hiše

Varna, zdrava, energijsko učinkovita hiša, ki bo zagotavljala optimalne razmere za bivanje in s tem udobje, je cilj vsakega investitorja, ki se loti gradnje svojega novega doma. Novost na tem področju je v Celju predstavljalo podjetje Arch Vitalis – tako imenovane vitalne hiše oziroma tehnologijo gradnje s paneli Simprolit, sistemom gretja zidakov Solinterra in predokni Skaro. »Naše podjetje s svojo arhitekturo vitalnih hiš in s celovito, integralno tehnologijo gradnje omogoča celovit pristop, od idejne zasnove do izvedbe, pri čemer že na začetku upoštevamo vse vidike različnih faz gradnje glede na želje in potrebe investitorja,« je pojasnil Vito Andrenšek, direktor podjetja. Celoten koncept gradnje je primeren tako za individualne stavbe kot večstanovanjske in poslovne objekte. Andrenšek je razvil tudi tako imenovana predokna. Gre za fasadno-okenski premični zaslon za dodatno toplotno izolacijo oken in balkonskih vrat, ki prepušča svetlobo. »Predokno nadomešča rolete ali žaluzije, ki varujejo pred soncem, zaradi odličnega tesnjenja in toplotne izolacije pa preprečuje tudi in predvsem vdor mraza. Predokno se lahko premika drsno navzgor ali vstran (levo ali desno), lahko je v obliki polken. Največja prednost je, da omogoča ožje ter s tem cenejše zidove in gradnjo, boljšo in enakomernejšo toplotno izolacijo celotnega ovoja stavbe ter gradnjo skoraj nič­energijskih hiš,« je še poudaril Andrenšek.

Pametne tekstilije

Bi radi imeli vodoodporno in antimikrobno oblačilo, ki se odziva na zunanje vplive, prilagaja temperaturo in barvo vašim trenutnim potrebam, se samo čisti, preprečuje neprijeten vonj pri potenju, meri srčni utrip ali krvni tlak, za piko na i pa je uporabno za polnjenje mobilnega telefona? Med hojo, ko se pametni materiali drgnejo, se namreč ustvarja električna energija. »Takšne tekstilije niso znanstvena fantastika, temveč so že tukaj in zdaj, predvsem pa so plod slovenskega znanja in razvoja,« je poudaril Janez Škrlec, predsednik odbora za znanost in tehnologijo pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS). V dvorani L je bila na ogled rdeča koktajl obleka, ki združuje vse v zgornjih vrsticah naštete lastnosti. Nanotehnologije in znanje tekstilstva so v izdelek povezali na Fakulteti za strojništvo Univerze v Mariboru. »Samočistilni učinek seveda ne pomeni konca pralnih strojev, pomeni pa korenito spremembo na področju čiščenja tekstilij. Takšni izdelki so za komercialno rabo še predragi, se pa razvijajo in tudi že uporabljajo v športu, medicini in vojski. Na Kemijskem inštitutu, na primer, so skupaj s partnerji za izraelsko vojsko razvili nogavice in spodnje perilo, ki jih je mogoče nositi štiri mesece,« je na stičišču gospodarstva in akademske znanstvene sfere, kot je poimenoval razstavni prostor za znanost in tehnologijo, še dodal sogovornik.

Celoten članek si lahko preberete v novi številki priloge Deloindom.