Direktor Nigrada: prvi meseci so vedno težki

Reorganizacija delovnih mest vznemirila zaposlene. Direktor navedbe anonimnih piscev o likvidnostnih težavah zanikal.

Objavljeno
02. julij 2015 22.55
Slovenija, Maribor, 14.11.2012 - Nigrad foto:Tadej Regent/Delo
Urban Červek, Maribor
Urban Červek, Maribor
Maribor – Mariborsko komunalno podjetje Nigrad je v boljši kondiciji kot lani, na kritike o vse slabšem poslovanju odgovarja njegov direktor Marko Žula.

Direktor Nigrada Marko Žula je v pogovoru za Delo navedbe anonimnih piscev o likvidnostnih težavah podjetja zavrnil. »Pred dvema tednoma smo na banko celo položili depozit,« je povedal Žula, s tem denarjem bodo v prihodnje pridobili bančna jamstva za nove posle. O domnevnem slabem poslovanju pa Žula pravi, da se je od njegovega prihoda novembra lani le-to izboljšalo. Podjetje je bilo za 115.000 evrov v minusu, a so bilanco nato do konca leta spravili na pozitivno stran.

Pisci anonimnega pisma, podpisani kot »Zaskrbljeni za Nigrad«, so opozorili, da mariborsko komunalno podjetje posluje vse slabše, leta 2015 naj bi izguba znašala »že vsaj 150.000 evrov«. Žula pravi, da so prvih meseci leta za komunalna podjetja vedno slabi in da letošnje razmere niso posebno izstopajoče. S toplejšimi meseci, ko se bodo odprla gradbišča, se bodo razmere izboljšale, zagotavlja Žula. Poleg tega je Nigrad v 80 odstotkih prihodkov vezan na proračun mariborske občine, ta pa se letos dolgo ni izvajal. »Razpisov do zdaj ni bilo, na zdaj objavljene pa se bomo seveda prijavili,« pravi Žula. Poleg tega so dobili nove posle tudi zunaj meja mariborske občine v Miklavžu, Slovenski Bistrici, Vuzenici in na Ptuju.

Večinski lastnik Nigrada je mariborska mestna občina, kjer na vprašanje o poslovanju Nigrada odgovarjajo, da je Nigrad delniška družba, v kateri sta za poslovanje ter doseganje poslovnih rezultatov odgovorna vodstvo in nadzorni svet.

»Občina Maribor pa je v preteklosti večkrat poudarila, da bo kot večinski ali edini lastnik podjetjem v javni lasti določila cilje glede poslovnih rezultatov, ki jih bodo morala javna podjetja dosegati v normalnih pogojih poslovanja. V Nigradu se je konec leta 2014 nadzorni svet družbe odločil za zamenjavo vodstva in eden od najpomembnejših ciljev zamenjave je bilo tudi doseganje primernih poslovnih rezultatov,« še sporočajo iz občine pod vodstvom župana Andreja Fištravca.

Marko Žula, ki Nigrad vodi od novembra lani, je na to mesto prišel neposredno s položaja direktorja mariborske mestne uprave. Njegovo imenovanje je bilo presenečenje, saj se Žula sploh ni prijavil na razpis za to delovno mesto; nanj pa se je prijavilo enajst kandidatov, a se nato nadzorni svet ni odločil za nobenega izmed njih, ampak je na položaj neposredno imenoval Žulo, in sicer začasno za obdobje enega leta.

Prvi projekt, ki se ga je v Nigradu lotil Žula, je bila reorganizacija delovnih mest, ki je med zaposlenimi povzročila veliko razburjenja, a so nove pogodbe kljub nekaterim zmanjšanjem plač zaposleni na koncu podpisali. Žula pravi, da je reorganizacija uspela, prvi učinki pa so že opazni, saj so se zaradi optimizacije nabavne službe zmanjšale cene pri nekaterih dobaviteljih. Zaradi reorganizacije bo podjetje tudi v prihodnje v boljši kondiciji za uspešno poslovanje, pravi Žula. O zaposlenih pa pravi, da bo za zdaj ostalo pri številki 240; nekateri odhajajo v pokoj, po drugi strani pa bodo z razpisi iskali nove sodelavce.

Četrtinski lastniški delež v Nigradu ima Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), kjer na vprašanje, ali so zadovoljni s poslovanjem Nigrada, niso hoteli odgovoriti, pravijo le, da to »naložbo DUTB aktivno upravlja v okviru zakonskih možnosti« in da sta za poslovanje tako kot občina odgovorna tudi vodstvo in nadzorni svet, posredno pa tudi večinski lastnik. »Večinski lastnik družbe je Mestna občina Maribor, ki ima v lasti 56,96 odstotka vseh delnic. Skladno z veljavno zakonodajo in statutom družbe je pristojni organ za nadzor nad družbo in njenim poslovanjem nadzorni svet družbe.«