Dodatna obdavčitev bo potopila proizvodnjo brezalkoholnih pijač

Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij poziva vlado naj ne uniči sektorja proizvodnje brezalkoholnih pijač.

Objavljeno
28. oktober 2014 19.20
lindič dana
M. Š., gospodarstvo
M. Š., gospodarstvo
Ljubljana - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij pri GZS je potem, ko je proučila predlog zakona o davku na brezalkoholne pijače z vsebnostjo sladkorja oziroma sladil, na vlado naslovila opozorila, »da bo z uvedbo tega diskriminatornega davka povzročila uničenje slovenskega sektorja proizvodnje brezalkoholnih pijač«.

Omenjeni sektor, ki že tako posluje z izgubo, bi dodatna trošarinska obremenitev povsem dotolkla, pravijo. »Vlada je iz predala potegnila strokovno slab dokument, ki smo ga imeli na mizi pred dobrim letom in ga z nekaterimi popravki navzgor spremenila v »nov« predlog. Ugotavljamo, da nas je resorno ministrstvo pustilo na cedilu oziroma sektor brezalkoholnih pijač vrglo v proračunski kotel kot žrtveno jagnje. To je nedopustno in hkrati skrb vzbujajoče,« poudarja Tatjana Zagorc iz omenjene zbornice.

Na zbornici omenjajo primere domačih podjetij, ki bodo v primeru uvedbe takšnega davka postavljena pred dejstvo odpuščanja delavcev ali celo zaprtje proizvodnih obratov na ranljivih področjih kot so Pomurje in Kozjansko, saj bi davek lahko vrednostno predstavljal polovico in več vseh prihodkov podjetja na letni ravni. Zaskrbljujoče je tudi dejstvo, ki ga navajajo vodilni ekonomisti, ko napovedujejo, da proizvajalci brezalkoholnih pijač davka oziroma trošarine ne bodo mogli prenesti na končnega potrošnika, zaradi izredno izostrenih konkurenčnih pogojev med
trgovci ter slabšo kupno močjo slovenskega potrošnika. Skrbi jih, ker slovenska vlada, pravijo, ne razume dogajanja na trgu. Na zbornici poudarjajo, da ne gre spregledati realnih podatkov in trenda padanja porabe brezalkoholnih pijač že brez davka. »Ali bomo s tem podprli tujo garažno proizvodnjo?« se sprašujejo na Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij.