Dogovor v Luki Koper

Zaposleni bodo v ponedeljek delali osem ur, a do konca vztrajali pri zahtevah. Shod v podporo delavcem.

Objavljeno
03. julij 2016 10.31
Posodobljeno
03. julij 2016 10.35
bsa*Koper
Mo. Z., B. F. Ž., STA
Mo. Z., B. F. Ž., STA
Delavci v Luki Koper bodo v ponedeljek delali osem ur 'z vsemi razpoložljivimi zmogljivostmi', in sicer od 9. do 17. ure, je sporočil svet delavcev. Kot so zapisali, so delavci odločeni vztrajati do konca, vladi pa ne bodo dovolili uničiti družbo, zato so se z upravo uspešno dogovorili za delo v ponedeljek. Ob tem so ponovno pozvali k dialogu.

»Delavci smo zgroženi nad ignorantstvom in lažmi s strani vlade. Odločeni smo vztrajati do konca. Pričakujemo, da bo pot še dolga. Ker smo družbo gradili sami in jo imamo za svojo, smo odločeni, da vam ne bomo dovolili, da jo vi uničite. Zato smo se z upravo družbe uspešno dogovorili, za dobrobit te družbe, da bomo jutri delali 8 ur z vsemi razpoložljivimi zmogljivostmi in sicer od 9. do 17. ure,« so sporočilo zaposlenih v Luki navedli v svetu delavcev.

Delavci sicer vztrajajo pri odgovornosti vlade in ponovno pozivajo k dialogu, so še zapisali.

V Luki Koper so za Slovensko tiskovno agencijo (STA) medtem pojasnili, da sta dve kontejnerski ladji, namenjeni v Luko, spremenili rotacijo. Namenjeni sta najprej v Trst in šele potem v Koper, če se bo stanje vmes normaliziralo. »V logistiki je seveda logično, da tovor v takih primerih išče alternative. Še posebej to velja za kontejnerje, manj v primeru drugih tovorov, saj vsa pristanišča nimajo enakih kapacitet. Temu smo bili priča tudi v času žledoloma, pa tudi med zastoji na slovenskem železniškem omrežju na koncu lanskega in začetku letošnjega leta,« so zapisali.

Delavci Luke Koper vztrajajo pri blokadi pristanišča in tovornjakom ter vlakom tudi tretji dan preprečujejo vstop v pristanišče, ko so dve tovorni ladji tudi preusmerili v Trst. V današnjem pismu predsedniku vlade Miru Cerarju so delavci poudarili, da je njihov glas zadnji klic razuma tistih, ki so siti uničevanja slovenskih podjetij. »Ste se v teh dneh mogoče vprašali, komu je v največjem interesu braniti Luko Koper? Nam, ki preživimo štirideset let svojega življenja v luki ali oblastnikom, ki se menjajo vsake štiri leta in luko jemljejo kot potencialni plen za osebna okoriščanja,« so med drugim zapisali. Uprava Luke Koper pa, kot poroča STA, neuradno znova zaseda v iskanju možnosti za rešitev položaja.

»To ni glas ulice«

                                       (Prizor s petkovega protesta v Luki Koper. Foto: Tomi Lombar/Delo)

Po tem, ko je dogajanje v Luki Koper včeraj komentiral premier Cerar in dejal, da se vlada ne bo pustila izseljevati, da so »ultimati delavcev vladi in drugim so nesprejemljivi« in da ne bo pristal, »da bi delavci vodili državna podjetja, še manj pa državo«, ga je luški svet delavcev v pismu opozoril, da njihov glas ni glas ulice, huliganov ali tistih, ki bi želeli škoditi podjetju: »Gre za zadnji klic razuma delavcev Luke Koper, prebivalcev Kopra, Primorske in Slovenije, ki smo siti uničevanja naših podjetij in naših življenj«. Kot so dodali, »nikakor ne gre za ultimate, atentate in ostale prevrate, temveč za nezadovoljstvo z odločitvami ljudi, ki služijo izključno lobističnim interesom iz ozadja«. Prvi mož Slovenskega državnega holdinga Marko Jazbec, ki je v petek odstopil, je bil po njihovem le izvrševalec odločitev, zato jih njegov odstop ne zadovoljuje.

                                       (Prizor s petkovega protesta v Luki Koper. Foto: Jože Suhadolnik/Delo)

Njihovo nezadovoljstvo leti predvsem na ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča in državnega sekretarja Metoda Dragonjo. »To so ljudje, ki delajo škodo našemu podjetju in vsem prebivalcem Slovenije, zato morajo odgovarjati,« so prepričani delavci. »Naša volja je neomajna, ker se borimo za naša življenja, za naše družine, našo prihodnost in naše otroke. Zato nimamo kaj izgubiti!«

Jutri izredna seja nadzornega sveta družbe

Medtem so se po poročanju STA na sedežu družbe danes dopoldne sestali uprava, večina članov nadzornega sveta in pooblaščeni predstavnik zaposlenih. Na sestanku so ugotovili, da vodstvo družbe ni pristojno in ne more zagotoviti, da vlada ne bo uresničila načrtov iz dokumenta ministrstva za infrastrukturo, katerega vsebina je v soboto zaokrožila v javnosti in ki po mnenju Luke Koper postavlja na laž ministra Petra Gašperšiča. Ta je javno zanikal, da bi vlada razmišljala o uvedbi pristaniške uprave in odpiranju koncesijske pogodbe.

Kot so navedli v Luki Koper, v omenjenem dokumentu jasno piše, da bo država s ciljem vzpostavitve konkurence v pristanišču ustanovila pristaniško upravo in vzpostavila možnost podeljevanja novih koncesij za nove investicije. To pa za Luko Koper pomeni zmanjšanje prihodkov, dobička in števila zaposlenih, so opozorili. »Iz tega lahko sklepamo, da večinski lastnik, država, zavestno zmanjšuje vrednost družbe in s tem državnega premoženja, kar vodi v poceni prodajo družbe. Nelogično je namreč opredeliti Luko Koper kot strateško naložbo in hkrati zmanjševati njeno vrednost,« so dodali.

Da bodo vsi prisotni na današnjem sestanku sicer še naprej »vlagali maksimalne napore za čimprejšnjo normalizacijo stanja«, so še pojasnili v Luki Koper. Kot so dodali, je nadzorni svet družbe za ponedeljek sklical tudi izredno sejo, na kateri se bo seznanil s stanjem v pristanišču, obravnaval pa bo tudi vsebino in posledice omenjenega vladnega dokumenta.

                                                    (Pogled na Luko Koper. Foto: Blaž Samec/Delo)

 

Zaradi zaustavitve del v Luki Koper že tretji dan stoji tovorni železniški promet v državi. Tudi za tovorna vozila je dostop do pristanišča onemogočen. Kot piše na spletni strani Prometno-informacijskega centra za državne ceste tovorna vozila po potrebi izločajo na primorski avtocesti na počivališče Ravne ter od Črnega Kala proti Kopru na odstavni pas.

Gospodarski minister za pogovor

Gospodarski minister Zdenko Počivalšek si maksimalno prizadeva za takojšnjo odpravo blokade Luke Koper. Zato je po pooblastilu predsednika vlade Mira Cerarja zaradi velikanske gospodarske škode, ki nastaja zaradi blokade dela, in dolgoročnega tveganja za razvoj Luke in Slovenije, že stopil v stik s koprsko družbo in si prizadeva, da bi se v najkrajšem možnem času pogovoril s predsednik koprske družbe Dragomirjem Matićem, so sporočili z ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Počivalšek ocenjuje, da je dialog s predsednikom uprave potreben, saj lahko izdatno prispeva k takojšnji zaustavitvi škodljivih posledic. Minister je tako vnovič pozval Matića,"naj s svojim odgovornim ravnanjem zagotovi, da bo delo in nemoteno poslovanje Luke Koper nemudoma spet steklo".

Kot predsednik uprave je Matić namreč z vso skrbnostjo dolžan poskrbeti tudi za zakonito, skrbno in vestno poslovanje vseh zaposlenih v Luki Koper, je poudaril Počivalšek.

Kot minister in gospodarstvenik pa Počivalšek pod nobenim pogojem ne more dopuščati nadaljnjega povečevanja gospodarske škode."Nedopustno in nepredstavljivo je, da bi kdorkoli v tej državi dopuščal, da bi se zaradi česarkoli povzročala tolikšna gospodarska škoda, kot nastaja trenutno. Gospodarstvo nikakor ne sme biti talec kakršnihkoli ultimatov,"so v sporočilu za javnost še povzeli ministrove besede.

Shod v podporo delavcem

Pred vhodom v Luko Koper se je okoli 18. ure zbrala množica več sto ljudi, od svojcev in prijateljev do simpatizerjev, ki so prišli podpret luške delavce. Predstavnik sindikata žerjavistov Mladen Jovičić je poudaril, da mora premier Miro Cerar prenehati ignorirati svoje ljudstvo.

Pred vhodom v Luko je solidarnost delavcem poleg družinskih članov in prijateljev prišlo izraziti tudi več skupin in posameznikov iz Primorske in drugih koncev Slovenije.


»Kakšna razlika je danes se zbrati v takem številu po tem, ko je (predsednik DZ Milan Brglez) prvi dan povedal, da je peščica atentatorjev ugrabila državo in pristanišče,« je začel svoj nastop Jovičić ter spomnil, da je tudi predsednik vlade povedal, da se ne bo pogovarjal z ulico. »Če bi se danes takšen zbor, kot je tukaj, zgodil v vsakem slovenskem podjetju, s kom bi se pogovarjal on še naprej,« se je vprašal Jovičič in požel aplavz množice.

Predstavnik žerjavistov je spomnil na dokument vlade, ki je v petek pricurljal v javnost in v katerem, tako Jovičić, jasno piše, da bodo Luko razdelili na koncesijska območja in da je zato treba ustanoviti pristaniško upravo: »To, se mi zdi, pomeni samo eno: različne privatnike, ki se jim proda Luko Koper.«

Na manifestaciji so med drugim napovedali, da se bodo ob isti uri pred vhodom v Luko zbrali tudi v ponedeljek in torek. V torek naj bi tako ponovili protest Vstala Primorska, kjer se je prejšnji teden na Titovem trgu zbralo med tri in štiri tisoč ljudi. »Vzemimo to luko nazaj. Ne dovolimo, da jo uničijo,« je sklenil Jovičič.

Oglasil se je tudi predsednik Vseslovenskega združenja malih delničarjev Kristjan Verbič, ki je čestital delavcem za odločitev, da v ponedeljek za osem ur spet začnejo delati. Kot je dodal, bi veliko več modrosti pričakoval od najvišjih predstavnikov države.

»Ni čas za jamranje. Tisti, ki jamrajo, čeprav deklarirajo drugače, tisti, ki prihajajo z ostro retoriko, žalitvami tega, kar danes vidimo tukaj, morajo poiskati rešitve, ponuditi ustrezne rešitve. Vemo, kakšne so. Sicer pa morajo oditi,« je bil odločen Verbič.

 

 

Na pol uradni del manifestacije se je okoli 19. ure zaključil, večina zbranih pa je zapustila prizorišče.