Dražbe premoženja Kraškega zidarja in poplačila delavcem

Stečajna upraviteljica trdi, da bo približno 350 delavcev poplačanih še letos.

Objavljeno
05. avgust 2014 19.45
SLOVENIJA,LJUBLJANA,10.3.2011,BOROVNICA.FOTO: MAVRIC PIVK/DELO
Boris Šuligoj, Koper
Boris Šuligoj, Koper
Sežana – Približno 350 nekdanjih zaposlenih Kraškega zidarja v stečaju si lahko obeta, da bo oktobra ali novembra prejelo drugo polovico prednostnih terjatev (plače in odpravnine) v skupnem znesku približno dva milijona evrov ali malo več kot 5000 evrov povprečno na zaposlenega. To nam je potrdila Simona Go­riup, stečajna upraviteljica, ki je za 10. in 11. september razpisala celo serijo javnih dražb premoženja iz stečajne mase.

Denar za poravnavo obveznosti podjetja v stečaju do prednostnih terjatev je menda že zagotovljen, po dopustih je treba speljati vse formalne postopke. Sicer pa stečajna upraviteljica pričakuje, da bo septembra lažje prodajala nepremičnine, kot jih je v preteklosti – že zato, ker so izklicne cene bistveno nižje.

Med razpisanimi dražbami izstopa, denimo, deset stanovanj iz Rezidence parka v Luciji (ki jih je pred desetimi leti gradil Gašpar Gašpar Mišič). Gre za stanovanja v velikosti od 68 do 98 kvadratnih metrov, in to po znižanih izklicnih cenah: od 151.000 do 210.000 evrov. Kvadratni meter teh stanovanj bodo prodajali po 2140 do 2220 evrov za kvadratni meter, kar je najmanj pol manj od cene, ki so jo podobno velika stanovanja dosegala tik pred nepremičninsko krizo konec leta 2008. Poleg stanovanj bodo prodajali tudi parkirna mesta v podzemni garaži po ceni od 8300 do 11.000 evrov. Gre za stanovanja, za katera je graditelj ves čas zatrjeval, da so nadstandardne kakovosti.

Povsem drugačne pa so izklicne cene na dražbi razpisanih stanovanj v Sežani (v okviru tamkajšnjega doma upokojencev), kjer bodo prodajali 61 (nekoliko manjših, v povprečju okoli 50 kvadratnih metrov) stanovanj in poslovnih prostorov po povprečnih cenah od 43.000 do 92.000 evrov za stanovanje. Na dražbi je (že tretjič) nedokončani blok Tribuna ob Karlovški cesti v Ljubljani, kjer je 76 stanovanj in pet poslovnih prostorov. Ker gre za nedokončan objekt, ga bodo začeli dražiti z izklicno ceno 3,72 milijona evrov, prvič pa so zanj zahtevali 7,8 milijona evrov. Prodajali bodo tudi tri nedokončane hiše na območju Lehte v Sežani (od 120.000 do 160.000 evrov), zemljišče v Olmu pri Kopru, polovico nepremičnine nekdanje tovarne Inde v Kopru za 1,5 milijona evrov – drugo polovico bo istega dne prodajal tudi stečajni upravitelj mariborskega Konstruktorja – in še nekaj drugih.

Posebnost tokratne prodaje Kraškega zidarja bo prodaja kamnoloma Mali Medvejk, ki meri malo manj kot 200.000 kvadratnih metrov in ima več kot deset milijonov kubičnih metrov odkopne zaloge apnenca. Izklicna cena bo znašala sedem milijonov evrov, toda če ne bo kupca, bodo tokrat ceno zniževali – po vsakem izklicu za 100.000 evrov. Iz razpisa ni videti, kakšna bi bila lahko najnižja cena kamnoloma, ki bi še bila sprejemljiva za stečajno upraviteljico. Toda njegova cena zagotovo ne bo tako visoka, kot je zastavljena, saj so ga že prodajali po nižji ceni, a brez uspeha. Podjetje že nekaj mesecev nima rudarske pravice. Od delovanja tega kamnoloma pa je odvisna zaposlitev nekaj deset delavcev Baumita in PGM.

Iz rednega poročila stečajne upraviteljice je mogoče razbrati, da je bila neunovčena stečajna masa konec junija 51 milijonov evrov; koliko je še neporavnanih terjatev, pa nam Simona Goriup na pamet ni mogla povedati. Ob začetku stečaja v Kraškem zidarju pred dvema letoma je bilo ugotovljenih za 248 milijonov terjatev. Med neprodanim premoženjem je polovični delež Ladjedelnice Izola, ki so ga na prvi dražbi lani prodajali najprej za 7,8 milijona evrov, spomladi letos je upraviteljica napovedala, da ga bodo do jeseni dali še enkrat na dražbo po ceni od 4,7 do 6,8 milijona evrov. A se tudi pri tej ceni in preostalih formalnostih očitno nekaj močno zapleta. Zato bo iztržek za izolsko zemljišče zagotovo bistveno nižji od vložka pred sedmimi leti.