Elan: izteka se rok za vračilo nedovoljene državne pomoči

Sodišče EU še ni potrdilo morebitnega odloga Elanovega vračila državi.

Objavljeno
21. januar 2013 17.37
*fon* Elan preiskava
Je. G., Delo.si; STA
Je. G., Delo.si; STA
Begunje na Gorenjskem/Ljubljana - Danes se izteka rok, do katerega bi moral Elan vrniti deset milijonov evrov domnevne nedovoljene državne pomoči, a Sodišče EU še vedno ni odločilo o predlogu za začasno zadržanje izvršbe odločbe Evropske komisije. Državni skladi, ki so pristojni za izterjavo denarja od Elana, pa o nadaljnjih postopkih molčijo.

Tako ni jasno, ali bodo Kad, Triglav Naložbe in DSU, ki so leta 2008 izvedli sporno dokapitalizacijo Elana, od podjetja vendarle izterjale deset milijonov evrov, ali pa bodo počakale na odločitev Sodišča EU oziroma na novo dokapitalizacijo in prodajo Elana. Ob tem sicer državi grozi, da Evropska komisija na sodišču sproži tožbo proti državi, sodišče pa lahko določi dnevno odškodnino do izpolnitve obveznosti.

Evropska komisija je namreč septembra lani na podlagi prijave enega od Elanovih konkurentov odločila, da je bila dokapitalizacija Elana v letu 2008 nedovoljena državna pomoč, zato jo mora Elan vrniti. Republika Slovenija se je novembra lani na to odločbo pritožila in na splošno sodišče EU vložila tožbo za ugotovitev ničnosti sklepa Evropske komisije ter predlog za začasno odredbo, s katero bi zadržali izterjavo do odločitve o utemeljenosti tožbe.

Na Kadu molčijo

Kot so danes pojasnili na Državnem pravobranilstvu RS, po njim dostopnih informacijah Splošno sodišče EU o utemeljenosti predloga za začasno odredbo še ni odločilo. Kaj to pomeni za izterjavo domnevne nedovoljene državne pomoči, pa bi morali pojasniti tisti, ki so izvedli dokapitalizacijo in so pristojni za izterjavo. Vendar so na Kapitalski družbi za STA povedali le, da v zvezi z aktivnostmi z vračilom sredstev zaradi interesov postopka ne morejo govoriti.

Kot smo poročali ta petek je na Sodišče EU v Luksemburgu tožbo in zahtevo za začasno odredbo za zadržanje izvršljivosti odločbe Evropske komisije vložil še sam Elan. Kot so prepričani v podjetju, so v tožbi navedli dovolj argumentov, da jim domnevno nedovoljene državne pomoči ne bo potrebno vračati.

Uprava Elana sicer ponovno poudarja, da je za nadaljnji razvoj Elana ključen čim hitrejši zaključek postopka dokapitalizacije in morebitna prodaja obstoječih poslovnih deležev družbe kateremu izmed zainteresiranih investitorjev.

Prodaja Elana še »v teku«

Po poročanju nekaterih medijev je že dve leti trajajoči postopek prodaje Elana v zaključni fazi in naj bi bil končan do pomladi. Uradnih informacij o poteku prodaje pa medtem ni. »Z zvezi s postopkom dokapitalizacije in prodaje družbe Elan lahko zapišemo le, da je še v teku in ni zaključen, zato v zvezi s tem ne dajemo posebnih izjav,« so zapisali v Posebni družbi za podjetniško svetovanje.

Predsednik nadzornega sveta Elana Aleš Zupančič pa je opozoril, da lahko prav špekulacije in komentarji ogrozijo postopek prodaje. »V interesu čim boljše izvedbe prodaje komentiranje postopka v času prodaje ni primerno. Prav komentarji lahko ogrozijo postopek, saj v tujini na to gledajo z drugačnega vidika in se podpisani dokumenti o zaupnosti spoštujejo,« je poudaril.