EMO Hannover priložnost za nove posle

Inovacijski forum na področju obdelave kovin je pomembno investicijsko stičišče.

Objavljeno
22. april 2013 18.20
Hannover
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Barbara Pavlin, gospodarstvo

Ljubljana - Najpomembnejši sejem in inovacijski forum na področju obdelave kovin EMO Hannover, ki ga v septembru organizira Združenje nemških proizvajalcev obdelovalnih strojev s partnerji, bo letos verjetno ostal brez slovenskih razstavljalcev, saj so stroški prevelik zalogaj.

Na sejmu bodo proizvajalci proizvodne tehnike z vsega sveta pod vodilno temo Inteligentna proizvodnja predstavili svoje izdelke, rešitve in storitve s področja kovinskih materialov. »EMO je okno v svet. Tukaj se srečujejo vsi, ki imajo opraviti z obdelovalnimi stroji, tisti, ki v najrazličnejših industrijskih panogah odločaj o investicijah, vodilni proizvajalci proizvodne tehnike, zastopnik iz znanosti in politike. Globalni ponudniki predstavljajo kupcem svoje inovacije. EMO Hannover je tisti, ki posreduje odlične impulze za proizvodnjo prihodnjih let,« pravi generalni direktor EMO Hannover Christoph Miller.

Nalog in izzivov pa je ne glede na gibanje gospodarstva dovolj. »Naraščajoča urbanizacija in velika potreba po učinkoviti infrastrukturi, visoke zahteve po mobilnosti, vedno višje cene surovin, zahtevno povpraševanje po zdravi hrani, demografske spremembe in velika potreba po dobri medicinski oskrbi je le nekaj ključnih besed. Industrija pomembno prispeva k rešitvi večine nalog. In v industrijski proizvodnji ima obdelovalni stroj ključno vlogo,« menijo organizatorji sejma.

posebna pozornost Indiji

Posebno pozornost bodo letos namenili Indiji, ki je razvijajoč trg industrije obdelovalnih strojev. Trenutno je na šestem mestu največjih trgov obdelovalnih strojev. Samo v zadnjih petih letih se je poraba za obdelovalne stroje povečala za skoraj 25 odstotkov glede na vrednost v letu 2012, ki je presegala dve milijardi evrov.

O investicijski priložnosti, ki jih sejem prinaša, govorijo številke: v 2011 je bilo na sejmu podanih za najmanj 4,5 milijard evrov naročil. Poleg tega so se naročila obdelovalnih strojev v šestih mesecih po sejmu, kljub upadajoči svetovni konjunkturi, ponovno povzpela na podobno raven leta prej.

Letos udeležba vprašljiva

Sejma se je pred dvema letoma udeležilo 300 obiskovalcev iz Slovenije, razstavljalo pa je podjetje Petra Stroji. Kot je dejal direktor Rudi Bric je letošnja udeležba vprašljiva, saj si ne morejo privoščiti 40.000 evrov, kolikor jih stal nastop na sejmu. Gre za družinsko podjetje, ki deluje globalno. Je edino slovensko podjetje, ki serijsko izdeluje stroje za razrez kovin. Pa ne gre za to, da nimajo česa pokazati. »Imamo nove prebojne izdelke, ki bi jih lahko pokazali,« pravi Bric. Zdaj skušajo prek Spirita pridobiti subvencijo in kot pravijo na nemški gospodarski zbornici se tudi oni trudijo zagotoviti sredstva za predstavitev srednjih in malih podjetij na hanoverskem sejmu.