Gašpar Mišič bo jutri spet trepetal za svoj stolček

Če bodo nadzorniki, predstavniki kapitala, poenoteni, ga bodo morda celo razrešili.

Objavljeno
09. april 2014 22.11
Skupščina Luka Koper - Gašpar Gašpar Mišič 7.oktobra 2013
Boris Šuligoj, Koper
Boris Šuligoj, Koper
Koper – Gašpar Gašpar Mišič, predsednik uprave Luke Koper, bo po sedmih mesecih od nastopa funkcije spet na tapeti nadzornikov. Če bodo nadzorniki, predstavniki kapitala, poenoteni, ga bodo morda celo razrešili. Statutarnih ovir ni več, o njegovi zamenjavi lahko odloča samo pet članov nadzornega sveta, od tega morajo biti vsaj trije iz vrst kapitala.

Razmere v Luki Koper sploh niso tako rožnate, kot kažejo poslovni rezultati. Medtem ko je delnica Luke Koper podvojila vrednost, so odnosi med nekaterimi zaposlenimi, predvsem vodilnimi, zelo slabi. Najbolj skrhani so v upravi. Po neuradnih podatkih je uprava razdeljena, pri čemer pri odločanju prevlada tista, v katerih je predsednik uprave, ki ima v takih primerih »težji« glas.

Jaklin predlaga upravi, naj omeji povzročanje škode

Nadzorni svet se bo jutri seznanil z zahtevami člana uprave za finance Jožeta Jaklina, ki je z Mišičem v konfliktu. Trdi namreč, da ga Mišič onemogoča pri delu, da je uprava v taki sestavi nesposobna za sprejemanje in vodenje poslov, da so seje uprave sklicane in vodene v nasprotju s poslovnikom, da se dogajajo prekinitve dela zaradi drugih nepomembnih obveznosti, da se na sejah preklinja, da nastajajo nepotrebni stroški zaradi najemnja odvetnikov, nepotrebnih potovanj na Florido, zaradi sklepanja spornih pogodb o svetovanju, da je bila sklenjena nepotrebna poravnava z nekaterimi zaposlenimi, ki jim je bila prekinjena funkcija ali delovno razmerje ... Jože Jaklin nadzornikom predlaga, da bi morali omejiti povzročanje škode z nekaterimi odločitvami uprave. Prav tako bodo temeljito proučili prevoze predsednika uprave s službenim avtom. Odkar nima vozniškega dovoljenja, ga povsod prevaža službeni šofer.

Čeprav torej na dnevnem redu nadzornega sveta ni neposredno predlagane točke o glasovanju nezaupnice Mišiču, je glede na napovedano vsebino obravnave jasno, da bodo razpravljali o njegovi primernosti za vodenje družbe. Spor med predsednikom uprave in prvim finančnikom je nastal predvsem zaradi vprašanja kadrovske okrepitve, ki si jo je za vodenje informacijske tehnologije zamislil član uprave Jože Jaklin. Na razpis sta se prijavila dva kandidata. Gašpar Mišič je hotel, da bi informacijsko tehnologijo vodil Boris Šušmak, ki je že doslej v Luki opravljal ta dela, Jaklin pa bi na to mesto zaposlil Robija Flega iz koprske družbe Actual IT (skupina Istrabenz).

Dva tabora med zaposlenimi

Gašpar Gašpar Mišič je v konfliktu s skupino zaposlenih zaradi svojega načina dela in odnosa do zaposlenih. Nekateri podpirajo njegovo reorganizacijo strokovnih služb in zmanjšanje števila zaposlenih po individualnih pogodbah, drugim pa je stopil na žulj. Tudi zasluge za uspešnost delovanja ocenjujejo zelo različno. Njegovi nasprotniki trdijo, da se posli v Luki izvajajo samodejno in neodvisno od uprave, njegovi podporniki pa trdijo, da se je poslovanje Luke v prvih treh mesecih izboljšalo celo bolj, kot so zahtevali nadzorniki, ki so upravi določili zelo visoke cilje. Poslovanje je bilo boljše celo februarja, ko je žled za dober teden ustavil železniško povezavo s pristaniščem.

Javnost pred jutrišnjo sejo nadzornega sveta ugiba, ali so predstavniki kapitala še tako enotni, kot so bili na začetku januarja, ko jim je sicer spodletela zamenjava Mišiča zaradi vožnje pod vplivom alkohola. Pred dnevi je koprski župan Popovič za Delo povedal, da se je sestal z nadzornikom Radom Antolovičem in da je Antolovič spremenil mnenje o Mišiču. Ali bo to vplivalo na poteze nadzornega sveta, bomo izvedeli že jutri.