Gostinci proti davku na sladke pijače

Gostinci: »To bi šlo v breme gostincev in proizvajalcev. Davek bi lahko ogrozil delovna mesta.«

Objavljeno
17. november 2014 17.41
reu-BRITAIN-MORNINGRAVERS/
Boris Šuligoj, Koper
Boris Šuligoj, Koper
Portorož - Davek na sladke pijače bi negativno vplival na številne gostince in gospodarstvo, so danes poudarili na sedmem strokovnem srečanju gostincev, združenih v sekciji za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije.

Gostinci so opozorili, da odločno nasprotujejo uvedbi trošarin na sladkor v brezalkoholnih pijačah. Najprej zato, ker takega davka nimajo v sosednji Avstriji in Italiji, potem zato, ker bi to šlo v breme gostincev in proizvajalcev, saj slovensko gospodarstvo ne prenese več novih obremenitev, je poudaril Mate Matjaž, predsednik sekcije za gostinstvo in turizem v Portorožu. Branko Meh, predsednik Obrtno podjetniške zbornice Slovenije, je prepričan, da bi tak davek ogrozil delovna mesta v gospodarstvu in da bi vplival na manjši priliv DDV v državni proračun. Drago Delalut je menil, da bi morali znižati stopnjo DDV na sladke pijače v gostiščih, saj je v gostinski dejavnosti ta 22-odstotna, v trgovinah pa 9,5 odstotna, takšni praksi pa nasprotuje evropska zakonodaja.

Slovenski gostinci se sklicujejo na izkušnje drugih evropskih držav (Belgije, Francije, Latvije), kjer so tudi zavrnili predlog za uvedbo davka na sladke pijače. Danska ga je po dolgih letih ukinila. Na Madžarskem so izračunali, da se je poraba sladkih pijač znižala za 8,4 odstotka, vnos kalorij v človeško telo pa v povprečju le za 0,008 odstotka.
Mate Matjaž je opozoril, da bi morali na ministrstvu za finance preveriti finančno upravičenost uvedbe davčnih blagajn, saj te po mnenju zbornice ne bodo rešile sive ekonomije. Uvedbi blagajn ne bi nasprotovali, če bi veljala za vse, tako za negotovinsko kot gotovinsko poslovanje in če bi stroške blagajn in vzdrževanja krila država.