GZS kliče k rešitvi politične krize

V imenu gospodarstva pozivajo k čimprešnji rešitvi položaja, saj grozi še hujša gospodarska kriza.

Objavljeno
24. januar 2013 17.47
bsa/GZS STRATEGIJA
Ba. Pa., gospodarstvo
Ba. Pa., gospodarstvo

Ljubljana - Gospodarska zbornice Slovenije (GZS) poziva vse prvake političnih strank in vse druge vodilne politike v državi, da urgentno razrešijo vladno krizo, v duhu delovanja pravne države in hkrati v izogib še hujši gospodarski krizi.

»V teh dneh slovenski gospodarstveniki izražajo ogorčenje in razočaranje nad delovanjem in ravnanjem vrha slovenske politike, ki se ne zna ali pa celo noče trezno in v dobrobit Slovenije ter njenih državljank in državljanov odzvati na izredne razmere. Kako zelo je delovanje vlade že zastalo, občutimo tudi na GZS. V zadnjih dveh tednih bi morali različnim ministrom predstaviti naše nove konkretne predloge ukrepov za izhod Slovenije iz krize, pa smo se uspeli srečati le z dvema. Ta teden sestanki odpadajo kot po tekočem traku,« so zapisali v sporočilu.

Kot pravijo na dnevnem redu različnih ministrstev med drugimi na uresničitev čakajo predlogi: za odpravo katastrofalnih razmer v gradbeništvu, za prenovo insolvenčne zakonodaje, za hitrejše in obvezno arbitražno razreševanje gospodarskih sporov, številnih sprememb uredb s področja varstva okolja, za izboljšanje vizumskega režima, za odpravo administrativnih ovir, za odpravo anomalij in ovir obrtnikom in podjetnikom v noveli obrtnega zakona, predlogi smernic za boljšo tehnološko politiko in smernice novega investicijskega razvojnega zagonu.

V imenu gospodarstva zahtevajo spoštovanje pravne države in urgenten dogovor ključnih političnih akterjev o nujnih ukrepih, ki jih moramo nadaljevati takoj. »Okrnjene vlade, v kateri bodo nekateri ministri opravljali le tekoče posle, si ne smemo in ne moremo privoščiti, menijo. Delovaje takšne vlade in opravljanje zgolj tekočih poslov na nekaterih ministrstvih je v takšnih razmerah skorajda enako, kot da vlade sploh ne bi imeli. Še posebej nas to skrbi zaradi nedavnih in napovedanih dodatnih bremen, ki jih je vlada naložila ali pa jih je napovedala v obliki trošarin ali drugih prispevkov na energijo, kar je bil za številna podjetja pravi elektrošok. Nujno ga je čim prej odpraviti.«

Hkrati na GZS apelirajo na sindikate k razumnim in konstruktivnim predlogom, ki bodo uresničljivi, da ne bi zašli v še globljo krizo.

Apel GZS je poslalo predsedstvo zbornice, ki ga sestavljajo Franjo Bobinac, predsednik uprave Gorenja, Tatjana Fink, predsednica uprave Trima, Uroš Slavinec, predsednik uprave Heliosa Domžale, Iztok Seljak, predsednik poslovodnega odbora Hidriae, Zdravko Počivalšek, direktor Term Olimia, Danica Purg, direktorica IEDC - Poslovne šole Bled, Cvetana Rijavec, predsednica uprave in generalna direktorica Ljubljanskih mlekarn, in Devid Palčič, predsednik Robotine Group. Člana po položaju sta predsednik GZS Samo Hribar Milič in predsednik skupščine GZS Stojan Petrič.