Ime dneva: Begunskim otrokom pomagajo do izobrazbe

Drugi vid s projektom Sensei Hub učiteljem omogoča, da s pomočjo telefona spremljajo napredek učenca.

Objavljeno
16. december 2016 19.35
Barbara Pavlin
Barbara Pavlin

Ljubljana - Za mariborsko zagonsko podjetje Drugi vid so londonski programerski maratoni (hackathon) srečni kraj, saj so letos drugič slavili zmago.

Tokrat so na eni največjih tehnoloških konferenc Techcrunch Disrupt zmagali v kategoriji Techfugees, kjer so z rešitvijo Sensei Hub prepričali komisijo, kako s tehnologijo pomagati begunskim otrokom do boljše izobrazbe.

Projekt Sensei Hub rešuje problematiko izobraževanja begunskih otrok, ki zaradi vojnih razmer predčasno prekinejo šolanje. Nadaljevanje izobraževanja v begunskih taborih je velik problem, tako za učence kot tudi učitelje. Učenci se pridružijo razredu v zelo različnih fazah znanja v starosti od treh do 13 let, in se pogosto selijo iz enega begunskega tabora v drugega. Tako učitelji ne ostanejo dolgo z njimi in ne spoznajo učencev dovolj dobro, da bi jim lahko zagotovili kakovostno in potrebno izobrazbo, ki je nujna za življenje.

 

Težava je v tem, da učitelji ne morejo spremljati in meriti napredka učenca, zato so pri EqualEyes razvili mobilno aplikacijo, ki posname in zabeleži podatke učencev. Računalniški vid prepozna rezultate testov učencev in jih poveže z osebnimi podatki učenca s pomočjo fotografije. Vse te podatke se nato lahko varno shrani v spletnem skladišču, do katerega lahko dostopajo učitelji, ki imajo na ta način boljši vpogled v znanje otroka.

Kmalu v Libanonu

Techfugees je socialno podjetje, ki koordinira razvijalce po svetu, da bi s pomočjo tehnologije odgovorili na potrebe, ki jih imajo begunci po svetu. Mednarodna mreža Techfugees in celotni tim EqualEyes, ki ga vodi Luka Topolovec, sta nad projektom tako navdušena, da ga bodo že v kratkem s pomočjo Techfugees in organizacijo Unicef Libanon poskusno vpeljali v Libanonu, kjer se mudijo trenutno.

Iščejo nove kadre

Zaradi zanimivih izzivov in projektov, kot je Sense Hub, EqualEyes išče dodatne okrepitve v svojem timu na vseh področjih, še posebej pri vodenju projektov.

Zmaga na letošnjem Techcrunch Disrupt Heckathon pa za ekipo EqualEyes ni prva. Decembra lani so žirijo Disrupt Hackathon prepričali z aplikacijo oziroma rešitvijo FreeMe za pomoč žrtvam trgovine z belim blagom. Mesec prej pa so komisijo tekmovanja Droidcon Hackathon prepričali z zabavno aplikacijo za Googlove pametne ure, imenovano Midnight Madness, ki uporabniku na inovativen način prikazuje čas med prazniki.

V slovensko-angleškem podjetju so specializirani za razvoj programskih rešitev za mobilne naprave, ki jih naročajo slovenska in tuja podjetja. Njihov najuspešnejši produkt je EqualEyes, uporabniški vmesnik za slepe in slabovidne na platformi Android, s katero so prišli pod okrilje petega največjega mobilnega operaterja na svetu Telefonice.

Že kot študenti so se uvrstili med osem najboljših na svetu na Microsoftovem tekmovanju Imagine Cup. V kategoriji razvoja programske opreme so slavili z mobilno rešitvijo 2ndSight oziroma za slepe in slabovidne prilagojenim uporabniškem vmesniku za uporabo pametnih telefonov z meniji za preprosto iskanje, podporo prepoznavanju govora in naboru namenskih aplikacij.

Globalno prepoznavnost in ugled so si pridobili tudi s Pebble Apps, eno izmed bolj popularnih aplikacij za pametne ure Pebble, ter Watchface Editor, ki kot prvi spletni urejevalnik omogoča popolno personalizacijo videza pametnih ur.

So član mariborskega univerzitetnega inkubatorja Tovarne podjemov, prejemnik zagonske subvencije P2 Slovenskega podjetniškega sklada in prvi slovenski član uglednega londonskega pospeševalnika Wayra.