Ime dneva: Martin Blazinšek, Enolyse

Priložnosti za merilni sistem so povsod, kjer poteka fermentacija. Sodelujejo s slovenskimi vinarji.

Objavljeno
10. december 2013 18.46
vidic/Ime dneva
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Ljubljana - Ekipa Enolyse, zmagovalka natečaja Start Cloud, ima veliko dela in velike načrte. Med drugim se za njeno rešitev za nadzorovanje zorenja vina na daljavo zanimajo tudi v Argentini.

Ideja je stara štiri leta, ko je oče Martina Blazinška, ki je za popoldanski hobi opravljal vinske analize za okoliške vinogradnike, hotel imeti vse naprave za analizo povezane v skupni merilni sistem. S sošolcem na elektrotehniški fakulteti Jako Ogorevcem sta se ideje lotila v okviru projektne naloge na fakulteti, kasneje je Martinšek za neki drug fakultetni predmet napisal še poslovni načrt zanjo, ga pospravil v predal in pozabil nanj. Vse do letos, ko se je odločil, da ga prijavi na natečaj Start Cloud, in k sodelovanju povabil Jako. Skupaj sta zmagala in dobila 10.000 evrov nagrade, denar pa so namenili za razvoj. »Zmaga nam je prinesla prepoznavnost in dobre temelje, a morali smo se usesti in razmisliti, kako naprej,« razlaga Blazinšek.

Ekipo danes sestavljajo trije elektrotehniki in biokemičarka. »Ker smo sami elektrotehniki, smo se odločili za tisto, česar sami ne znamo, povezati s Tatjano Košmrl z biotehniške fakultete in Klemnom Lisjakom s kmetijskega inštituta,« pravi Blazinšek. Sodelujejo tudi z vinarji, najbolj s Sašem Topolškom iz Zlatega griča, prvi prototip so preizkušali pri lokalnem vinarju z Bizeljskega Simonu Varlecu, pogovarjajo s z Isteničem, Bojanom Kobalom iz Pulusa, zanimanje sta pokazali še krška in metliška klet.

»Do novega leta si želimo preveriti in validirati metodo za merjenje sladkorja, hkrati razmišljamo, kako bomo to implementirali v fizični produkt,« odgovarja Blazinšek na vprašanje o tem, v kateri fazi so. Ker so fermentacije vina že potekle, bodo metodo po novem letu testirali v laboratorijih, saj so na to mislili že vnaprej, in 90 litrov mošta zamrznili pri Biotehniški fakulteti. Kmalu bi začeli tudi tako imenovani prebuy oziroma prodajo vnaprej. »Če bo vse po sreči, bi prve izdelke prodali pred novo vinogradniško sezono, to je junija prihodnje leto,« pravi Blazinšek.
Trenutno se financirajo iz lastnih sredstev. Vsi delajo in prosti čas namenjajo Enolyse. »Vse bolj pa razmišljamo, da bi se stoodstotno posvetili temu, a potrebujemo denar,« pravi Blazinšek. Na mizi imajo že ponudbo za angelsko investicijo, ki bi zadostovala za nekaj mesecev. Nekaj sredstev bi dobili tudi z omenjeno prodajo vnaprej. Računajo tudi na razpis P2 za razvoj inovativnih podjetij in še kakšen razpis ter seveda strateškega partnerja. Pogovarjajo pa se tudi s poslovnežem iz Argentine, ki ga zanima dolgoročno sodelovanje, trženje produkta v Severni in Južni Ameriki.

Kaj pa konkurenca? Lani so nekaj podobnega za pivo financirali na Kickstarterju, pravi Blazinšek. Prav takega sistema, kot so si ga zamislili pri Enolyse: senzor, ki kontinuirano meri in brezžično oddaja na strežnik podatke, do katerih vinogradnik dostopa prek spletne ali mobilne aplikacije, pa še niso zasledili. Sicer so tekmeci proizvajalci visokotehnološke laboratorijske opreme za analize, vendar ima Enolyse drugačen pristop, ki omogoča kontinuirano merjenje na terenu. Drugi tekmeci so proizvajalci vinifikatorjev oziroma cistern za fermentacijo vina. »Ti so lahko tudi naši partnerji. Tako se že pogovarjamo s Škrljem iz Vipave,« pravi Blazinšek.

Ekipa zdaj ustanavlja podjetje. Priložnosti pa so velike. »Lahko bi se razširili v pivovarsko industrijo, vsepovsod, kjer poteka fermentacija,« pravi Blazinšek in dodaja, da bo treba lepo po vrsti vse do končnega produkta, sistema, ki spremlja celoletni proces proizvodnje vina, od prvih del v vinogradu do nastanka vina.