Ime dneva: V Iconomi investirali že več kot štiri milijone dolarjev

Prva globalna platforma za upravljanje skladov v decentralizirani ekonomiji, ki so jo razvili Slovenci, vstopila v tretji teden zbiranja kapitala.

Objavljeno
09. september 2016 19.35
shutt*bitcoin
Barbara Pavlin
Barbara Pavlin

Ljubljana – Prva globalna platforma za upravljanje skladov v decentralizirani ekonomiji Iconomi, ki so jo razvili Slovenci, je vstopila v tretji teden zbiranja kapitala. Doslej so zbrali že več kot štiri milijone dolarjev, največ v bitnih kovancih.

Decentralizirana ekonomija, ki temelji na tehnologiji podatkovnih blokov (blockchain), je v porastu. Število kriptovalut narašča z izjemno hitrostjo, prav tako narašča število uspešnih podjetij, ki delnice izdajajo v obliki kovancev (APP Tokens). Kot pravita ustanovitelja Iconomija Jani Valjavec in Tim Mitja Žagar, bi do konca leta nastalo vsaj sto takšnih novih podjetij, prihodnje leto pa se bo število podjetij, ki tekmujejo z že uveljavljenimi spletnimi platformami, projekti in poslovnimi modeli, dvignilo že do številke 1000.

Zagonska podjetja so se namreč začela financirati na drugačen način kot doslej (prek skladov tveganega kapitala), v digitalnih valutah. To pomeni, da se družbena pogodba podjetja izda v ethereum blockchainu, torej ne gre več za klasično družbeno pogodbo, ampak je pogodba zapisana v digitalni obliki. Posledica je, da se lastniški deleži v tej družbi obnašajo kot neke vrste kovanci. Upravlja se jih na bitcoin način, kar pomeni, da deluje kot kriptovaluta.

Največji slovenski množično financiran projekt

»Iconomi smo ustanovili na podlagi potreb investitorjev, ki želijo višje donose, kot jih lahko dosegajo v 'stari ekonomiji', a nimajo potrebnega znanja in časa, da bi spremljali vse novosti v svetu kriptovalut. Vlagateljem bomo s postavitvijo platforme in skladov, ki bodo delovali prek nje, omogočili popolno preglednost, varnost, 24-urno dostopnost sredstev in jim olajšali vstop v investicijski svet, hkrati pa bomo z razpršenostjo naložb vlagatelje zaščitili pred visoko volatilnostjo, ki vlada v svetu kriptovalut,« razlaga Tim Mitja Žagar.

Ekipa je 25. avgusta zagnala kampanjo množičnega zbiranja kapitala, tako imenovan ICO (Initial Coin Offering), s čimer želijo zbrati vsaj milijon evrov zagonskega kapitala, s katerim bodo financirali razvoj tehnične in finančne infrastrukture ter platformo za upravljanje skladov.

Glede na to, da so letos start-upi s tovrstnim načinom zbiranja kapitala doslej zbrali že 250 milijonov evrov kapitala in da gre za investicijo v disruptivni projekt, bi lahko zbrali še veliko več – zgornje meje namreč ni, pravijo pri Iconomiju. Finančno gledano, bo to največji slovenski množično financiran projekt.

Uberizacija investicijski kriptoskladov

Doslej je več kot 1500 vlagateljev vložilo več kot štiri milijone dolarjev v različnih valutah (največ v bitnih kovancih), do konca kampanje pa je še 19 dni. Zagonski kapital v različnih valutah – bitcoin, ether, lisk, evro in dolar – lahko prispeva vsakdo in tako sodeluje pri projektu, kajti zbrani denar investitorjev bodo pretvorili v delež podjetja. Te »delnice« pa bodo ti lahko prodali oziroma unovčili v evre. Platforma bo omogočila neke vrste uberizacijo investicijskih kriptoskladov, saj bo kdorkoli lahko ustanovil svoj sklad. S tem bodo poznavalci kriptovalut lahko unovčili svoje znanje.

Sama platforma pa niti ni tako pomembna, za Slovenijo je pomembnejši način zbiranja sredstev.

»ICO je popolnoma nov način pridobivanja kapitala. Klasični načini start-up zbiranja namreč vzamejo veliko energije, zato se podjetniki ne morejo dovolj posvetiti samim idejam. Naša ideja je močna, disruptivna, zato smo izbrali obliko, ki nam omogoča najhitrejši način za pridobitev kapitala in takojšnjo usmeritev v uresničitev projekta. Če nam uspe, o čemer ne dvomimo, bo to vzorčni primer za druge ambiciozne projekte v Sloveniji,« pravita Jani Valjavec in Tim Mitja Žagar, ki sta tudi soustanovitelja platforme za plačevanje z bitnimi kovanci Cashila.

Kampanjo bodo končali 29. septembra in po tem izdali kovance, ki bodo kotirali na obstoječih kriptoborzah.