Inovacije znanje obračajo v denar

Ekonomija znanja je edina vzdržna pot za Slovenijo. Ob tem pa ima ključno vlogo lahko slovensko inovacijsko stičišče.

Objavljeno
25. november 2014 16.44
hočevar univerza
Ba. Pa., gospodarstvo
Ba. Pa., gospodarstvo

Ljubljana - »Ekonomija znanja edina vzdržna pot naprej za Slovenijo,« je ob otvoritvi mednarodnega združenja Mreže ekonomije znanja - KEN foruma dejala ministrica za ministrica za razvoj, strateške projekte in kohezijo Alenka Smerkolj in dodala, da potrebujemo ambiciozen nacionalni program za preskok v družbo znanja. »Dosedanji pristop "vsakemu malo" mora postati zgodovina. V naslednjem srednjeročnem obdobju se bo zato treba odločiti, na katerih področjih bomo kot država, tako zasebni kot javni sektor, osredotočili svoje naložbe,« je dejala Smerkoljeva.

»Ideje brez ambicij ne pridejo daleč,« pravi Raghunath Anant Mashelkar iz Global Research Allaince in dodaja, da so inovacije tiste, ki znanje obrnejo v denar.

Po besedah Howarda Alperja predsednik kanadskega sveta za znanost, tehnologijo in inovacije, ekonomija znanja prinaša večjo konkurenčnost skozi inovacije. Pri tem imajo pomembno vlogo inovacijski stičišča, ki spodbujajo inovacije.

Idejo za projekt slovenskega inovacijskega stičišča so skovali na Univerzi v Ljubljani. Kot je dejal rektor Ivan Svetlik je cilj povezovanje razdrobljenega znanja z univerz, inštitutov in gospodarstva za večjo vpetost v mednarodnih inovacijskih prizadevanjih, močnejši priliv tujih naložb in večjo konkurenčnost Slovenije.

Pri oblikovanju inovacijskega ekosistema morajo države in mesta paziti na svoje specifike, kulturo. »Kar je dobro za Izrael, ni nujno dobro za Slovenijo,« pravi Nava Swersky Sofer in dodaj: »A iz našega primera se lahko veliko naučite.« Vsako mesto je unikatno in na tem mora graditi svojo inovacijsko kulturo.

Forum bo potekal še jutri, ko bodo predstavili danes zvečer nagrajene dobre prakse iz področij komunikacije, izobraževanje, raziskave in razvoj, inovacije in podjetništvo.