Izvoznik Iskra Mehanizmi: Kupcu ponudijo rešitev vnaprej

Ob približno 60 milijonih evrov prometa ustvarijo poldrugi milijon dobička, ki ga namenijo za vračilo posojil in investicije.

Objavljeno
23. marec 2015 13.04
Blaž Račič
Blaž Račič
Podjetje Iskra Mehanizmi s petsto zaposlenimi posluje na ravni zadnjih let in je lani ustvarilo okoli 60 milijonov evrov prihodkov in dobrih 1,7 milijona evrov dobička. Končali so več kot pet milijonov evrov vredno investicijo v posodobitev proizvodnje, priložnosti pa ne iščejo le v avtomobilski industriji, ampak tudi v medicinski.

V nizozemskem tehnološkem velikanu Philips, za katerega izdelujejo različne aparate (brivnike in depilatorje za osebno nego, mešalnike in druge hišne aparate), so podjetje Iskra Mehanizmi prepoznali kot najbolj inovativnega dobavitelja, pravi direktor Marjan Pogačnik, ki podjetje Iskra Mehanizmi lastniško obvladuje prek podjetja Zafina.

V strukturi prodaje se jim je lani za 15 odstotkov zmanjšala prodaja aparatov, za četrtino pa povečala prodaja mehatronskih sklopov za avtomobilsko industrijo, pravi Pogačnik. Pričakuje, da bodo letos s Philipsom, ki je po prihodkih njihov največji kupec (sledi mu Continental), spet intenzivneje sodelovali, zato pričakujejo povečanje prodaje aparatov. Večje korake Pogačnik napoveduje za prihodnja leta, saj v proizvodnjo prihajata dva večja projekta (eden na področju aparatov, eden za avtomobilsko industrijo). Večino proizvodnje izvozijo.

»Ponujamo visokotehnološke tehnične rešitve na področju mehatronike, kupcu pa moramo ponuditi rešitev vnaprej,« je prepričan Pogačnik, ki se zaveda, da so za prebojne inovacije z razvojnim oddelkom s 50 zaposlenimi v primerjavi s konkurenco premajhni. Pri tem ugotavlja, da ob avtomatizaciji proizvodnje vedno bolj potrebujejo razvojni tehnični kader, saj je vse manj ročnega dela.

Zaradi rasti naročil in visokih stroškov dela so se pred leti odločili za večjo avtomatizacijo proizvodnje in zmanjšanje števila zaposlenih, je dejal Pogačnik in dodal, da so del manj zahtevne proizvodnje in »česar se ni dalo avtomatizirati«, preselili v Gradiško v Bosni in Hercegovini, kjer zaposlujejo dodatnih sto delavcev. Proizvodnjo so pred desetimi leti poskušali preseliti tudi na Kitajsko in v Rusijo, vendar so bili integralni stroški višji kot v BiH. Obrat v BiH predstavlja vzvod, da posel še zadržijo, saj so stroški dela v Sloveniji v primerjavi z vzhodnoevropskimi državami previsoki, ugotavlja Pogačnik.

V zadnjih petih letih se je dvignila izobrazbena struktura zaposlenih, ki so jo spodbujali tudi z vlaganjem v izobraževanje. Dodana vrednost na zaposlenega je lani dosegla okoli 35.000 evrov. Za Pogačnika je najboljša umirjena rast prodaje, priložnost pa vidi v izboljševanju strukture izdelkov, vitkosti organizacije, znanju zaposlenih in višanju dodane vrednosti na zaposlenega.

Lani so končali projekt za izdelavo mehatronskega modula radarskega senzorja za regulacijo hitrosti avtomobila, kot pravi Pogačnik, pa se je takrat izteklo tudi za podjetje najintenzivnejše investicijsko obdobje, ki se je začelo leta 2012. Investirali so v razvojno-merilno opremo, ki je skupaj z rastjo kompetenc zaposlenih ključ za nadaljnji razvoj podjetja.

Podjetje zadnja leta ustvari več kot 1,5 milijona evrov dobička na leto, ki ga porabijo za razdolževanje (dolgoročnih kreditov imajo za okoli 17 milijonov evrov) in investicije.