Kako lobirati za »mehki brexit«? Ni preprosto.

Britanske finančne družbe bi po brexitu lahko izgubile od 32 do 38 milijard funtov prihodkov.

Objavljeno
07. oktober 2016 15.49
Andrej Kotar
Andrej Kotar

Britanska lobistična organizacija TheCityUK, ki skrbi za interese britanske finančne industrije, poskuša vplivati na britansko vlado, da bi ta na pogajanjih o pogojih izstopa Velike Britanije iz EU odločneje branila interese britanskega finančnega sektorja. Organizacija zagovarja rešitev, po kateri bi britanske finančne družbe po izstopu države iz EU za nekaj let ohranile dostop do skupnega evropskega trga.

Lobistična organizacija TheCityUK brani interese britanskih finančnih družb in financira različne raziskave, s katerimi poskuša pridobiti najnovejše podatke o razmerah v britanski finančni industriji ter vplivati na ravnanje vlade, ki na podlagi takšnih podatkov lahko pripravi boljše in učinkovitejše ukrepe za finančno industrijo.

Trdi ali mehki brexit?

TheCityUK trdi, da so finančne storitve sistemsko pomemben del britanskega gospodarstva, saj zagotavljajo skoraj 2,2 milijona delovnih mest, plačujejo več davkov v državni proračun kakor katerakoli druga industrija ter ustvarjajo 12 odstotkov britanskega BDP.

Organizacija poskuša ohraniti vpliv Londona kot pomembnega mednarodnega finančnega središča, zato so njeni predstavniki prepričani, da mora Velika Britanija tudi po izstopu iz EU ohraniti dostop do skupnega evropskega trga, saj bi po njihovem mnenju samo takšna rešitev zagotovila nadaljnje nemoteno delovanje britanskega finančnega sektorja.

Evroskeptični ministri v britanski vladi – zunanji minister Boris Johnson, minister za mednarodno trgovino Liam Fox in minister za odhod iz EU David Davis – zagovarjajo tako imenovani trdi brexit, s katerim Velika Britanija ne bi imela več dostopa do skupnega trga, minister za finance Philip Hammond pa zagovarja ohranitev dostopa finančnih ustanov do skupnega evropskega trga, saj se zaveda, kako pomemben je finančni sektor za britansko gospodarstvo.

Lobiranje za interese Velike Britanije

TheCityUK je pred kratkim naročila raziskavo, v kateri so ugotovili, da bi britanske finančne družbe lahko izgubile od 32 do 38 milijard funtov prihodkov, če bi izgubile dostop do skupnega evropskega trga. Če bi se torej uresničil tako imenovani trdi brexit, bi bilo ogroženih do 75.000 delovnih mest, država pa bi izgubila do deset milijard funtov davčnih prihodkov.

TheCityUK zato v zadnjem času zelo intenzivno lobira za interese ponudnikov finančnih storitev v Veliki Britaniji in poskuša prepričati evroskeptične ministre, da bi se med pogajanji dogovorili za petletno prehodno obdobje za britanske banke in druge finančne družbe, ki bi tako še pet let po izstopu Velike Britanije iz EU ponujale svoje storitve v EU brez omejitev.

Britanske banke bi se tako lažje prilagodile na nove razmere in se izognile šoku na finančnih trgih. Organizacija zato napoveduje, da se bodo predstavniki finančnega sektorja že v prihodnjih tednih poskušali sestati z evroskeptičnimi ministri in jim pojasniti svoje mnenje.