Katalonska kriza na naš izvoz v Španijo (še) ne vpliva

Veliko slovenskih izvoznikov pokriva dinamično rastoči španski trg prek podjetij, ki imajo sedeže v Kataloniji.

Objavljeno
10. oktober 2017 20.05
Damjan Viršek
Damjan Viršek

Ljubljana − »Nobena politična kriza na posel ne vpliva dobro, a za zdaj se to ne kaže na našem poslovanju. Vsekakor je za nas španski trg izredno pomemben, zato dogajanja pozorno spremljamo in upamo, da posledic za poslovanje ne bo ter da se bo vprašanje Španije in Katalonije rešilo na najboljši možni način.«

Tako je Sonja Gole, generalna direktorica Adrie Mobil, odgovorila na vprašanje, ali v svojem poslovanju že čutijo kakšne (negativne) posledice zaostrovanja v Španiji ob prvih resnih poskusih katalonske vlade, da se ta regija osamosvoji.

Novomeška Adria Mobil ima v Kataloniji, v bližini Barcelone, že od leta 2009 lastno distribucijsko podjetje Adria Distribution Spain, ki upravlja distribucijsko mrežo v celotni Španiji in prodaja Adrijine produkte za prosti čas − počitniške prikolice, avtodome in mobilne hišice.

»Karavaning je v Španiji na sploh zelo razširjena oblika preživljanja prostega časa že dolga desetletja, še najbolj priljubljen pa je prav v Kataloniji. Sicer je Adria danes vodilna blagovna znamka na področju karavaninga na španskem trgu. Tam ustvarimo slabe štiri odstotke celotnih prihodkov od prodaje,« je še povedala Goletova.

Za povečavo kliknite na infografiko.

Načrti tudi za primer blokade

Manjše podjetje, za katero je katalonski trg še bolj pomemben, saj na njem ustvari deset odstotkov svojih prihodkov, je Nektar Natura. Družba iz Kamnika dobavlja naravne sokove in negazirane pijače ter točilne sisteme zanje, njihove stranke pa so predvsem hoteli, restavracije in drugi gostinci. Njihovo hčerinsko podjetje Nektar Iberia, prek katerega prodajajo sokove in pijače, ima sedež v Barceloni. Sočasno je Katalonija tudi največji posamezni trg v okviru Španije, od tam pa oskrbujejo tudi turistično zanimive Balearske in Kanarske otoke.

»Morebitna razglasitev neodvisnosti neposredno ne bo imela posledic. Te bodo nastopile, če bo politična situacija postala še bolj napeta. Za zdaj verjamem v razum političnih taborov in voljo vseh, da se razmere umirijo in se začnejo konstruktivni pogovori. Če bi se razmere začele zaostrovati, pa računamo na težave pri delovanju na trgih zunaj Katalonije, zato imamo že dogovorjene možnosti uvoza v Španijo mimo Barcelone. Glede katalonskega trga pa še nimam jasnih pričakovanj o tem, za koliko bi lahko trg upadel, če se bi se razmere zaostrile ali v primeru španske blokade,« je povedal Tomaž Lah, direktor Nektar Nature. 

Španija je v zadnjih letih za Slovenijo čedalje bolj pomemben izvozni trg, saj naš izvoz od leta 2013 raste, v tem obdobju se je z 240 milijonov evrov na leto povzpel na 445 milijonov evrov v letu 2016. V tem letu je bil izvoz prvič večji od uvoza, Slovenija je v menjavi s Španijo ustvarila 84 milijonov evrov zunanjetrgovinskega presežka. Španija je 14. največja partnerica Slovenije in lahko rečemo, da je za nas pomemben trg. V prvih šestih mesecih letošnjega leta se je slovenski izvoz v Španijo povečal za 6,2 odstotka v primerjavi z istim obdobjem lani. Ločeni statistični podatki za menjavo s Katalonijo, ki ustvari približno petino španskega BDP, sicer ne obstajajo. 

Preveč neznank za oceno posledic

Se pretresi, ki smo jim priča v Kataloniji, že poznajo v poslih? »Na GZS odmikov pri načrtih tistih slovenskih podjetij, ki že poslujejo s Španijo, ne zaznavamo. Poslovne poti in letni načrti ostajajo enaki, prav tako njihova dinamika,« je povedal Ante Milevoj, direktor Centra za mednarodno poslovanje pri GZS.

»Podjetja, ki delujejo v Španiji sicer v veliki večini poslujejo z vsemi regijami in niso prisotna samo v Kataloniji. Relativno malo je takšnih, ki poslujejo samo v določeni španski regiji. Po drugi strani pa je treba reči, da slovenska podjetja nimajo večjih kapitalskih vložkov v Španiji, zato je tudi tveganje glede na trenutne razmere relativno nizko. Kar pa se dogaja, vsekakor ni ugodno oziroma je skrb vzbujajoče. Vendar težko ocenimo, kakšne so lahko gospodarske posledice, saj je neznank še preveč. Po drugi strani se finančni trgi že odzivajo in to bo v prihodnje vsekakor vplivalo na gospodarsko nestabilnost,« je še povedal Milevoj.