Konec upov za delavski odkup Novolesa

Presenečenje delavcev, ki jih je na koncu pustila na cedilu tudi politika.

Objavljeno
20. november 2013 21.08
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo

Ljubljana – Z odločitvijo upniškega odbora minuli teden, da podjetje Novoles v stečaju prodajo podjetju Novoles Plus, je konec načrtov o delavskem odkupu, ki bi v prvi fazi zagotovilo 140 delovnih mest.

Presenečenje je še tem večje, ker je delavska zadruga Novi Novoles ponudila najvišjo ceno (2,4 milijona evrov).

Ob tem se zastavljajo številna vprašanja.

Delavska zadruga, ki je imela v načrtu gradnjo novega lesno-razvojnega centra, je hotela nadaljevati s proizvodnjo vezanih plošč. Za to so že pridobili potrebna sredstva, nova zakonodaja (sprejeta septembra) pa bi jim omogočila tudi pridobitev potrebnih poroštev za bančne kredite.

Preklicana odločitev upniškega odbora

Po naših neuradnih informacijah je minuli četrtek zasedal upniški odbor Novolesa, ki je menda sprva sprejel odločitev, da bo spet pozval vse štiri zainteresirane ponudnike, naj oddajo zadnjo ponudbo in v roku treh dni položijo petodstotno varščino.

Na petkovi korespondenčni seji pa so svojo odločitev menda preklicali in izglasovali odločitev (s štirimi glasovi za in enim proti), da med ponudniki izberejo podjetje Novoles Plus.

Na prvi pogled je odločitev upniškega odbora nenavadna, saj so se odločili za ponudbo podjetja, ki je več kot trikrat nižja od ponudbe Novega Novolesa.

Kot smo izvedeli, naj bi prevladalo stališče, da zadruga nima potrebnih finančnih virov in da na prvi poziv stečajne upraviteljice ni položila varščine.

V pogajanjih s stečajno upraviteljico so sodelovali le predstavniki podjetij Metalka Commerce in Novoles Plus. V zadrugi pa so svojo odločitev pojasnili, da so jih pozvali, naj zvišajo ponudbo kljub dejstvu, da je bila ta že od vsega začetka mnogo višja od ostalih ponudb.

Med imeni tudi Franc Gajšek

Kot nam je povedal Goran Lukič iz svobodnih sindikatov, ki ves čas podpirajo prizadevanja za delavski odkup Novolesa, so po odločitvi upniškega odbora na predsednico vlade naslovili prošnjo s pojasnilom. Čeprav je vlada ves čas podpirala njihova prizadevanja, so iz njenega kabineta prejeli odgovor, da predsednica ni pristojna za reševanje tega vprašanja in jim svetovali, naj se obrnejo na ministrstvo za finance.

Tam pa menijo, da je zadeva končana. Zadruga Novi Novoles naj bi izpadla iz dveh razlogov: ker na poziv stečajne upraviteljice v prvem krogu odločanja niso položili varščine in ker ne izpolnjujejo pogojev za odkup, saj v dokumentaciji navajajo, da si želijo najem s postopnim odkupom.

V zadrugi so nad temi pojasnili začudeni, saj naj bi politika, kot nam je povedal zadružnik Franc Šali, na lokalni in državni ravni ves čas podpirala njihova prizadevanja. Po hitrem postopku so celo dopolnili zakonodajo, ki po novem zadruge izenačuje z ostalimi gospodarskimi družbami.

Nad razpletom so presenečeni tudi v občini Straža. Kot nam je pojasnil župan Alojz Knafelj, ki je tudi sam član zadruge, so zadružnike ves čas podpirali.

V ozadju zgodbe se pojavljajo številne govorice, saj so se med imeni interesentov za nakup Novega Novolesa pojavljala različna imena, med njimi tudi Franc Gajšek, lastnik propadlih podjetij Labod in Metalka, ki je Hypo banki dolžan 25 milijonov evrov, stečajem pa se izogiba z različnimi pravnimi manevri.

Mnogi dvomijo tudi o resnosti namenov podjetja Novoles Plus, saj je to v preteklosti že neuspešno sodelovalo s propadlim Novolesom.