Kriminalisti preiskujejo Triglav Kopaonik

Stroški poslovanja in likvidirane škode so skoraj enaki kot lanska skupna bruto premija.

Objavljeno
11. maj 2011 21.20
Posodobljeno
12. maj 2011 06.00
Vili Einspieler, Beograd
Vili Einspieler, Beograd
Beograd – V zavarovalnici Triglav Kopaonik v Beogradu, ki jo Zavarovalnica Triglav upravlja od leta 2007, poteka kriminalistična preiskava zaradi domnevne nepravilnosti pri poslovanju. Triglav je leta 2006 kupil delniško družbo za zavarovanje Kopaonik in ustanovil hčerinsko družbo Triglav Kopaonik, ki je lani pridelala več kot dva milijona evrov izgube. Iz zanesljivih virov smo izvedeli, da kriminalisti preiskujejo utemeljen sum izplačevanja previsokih provizij agencijam ali fizičnim osebam, ki so prodajale zavarovalniške storitve. Ni izključeno, da je bilo povod za kriminalistično preiskavo pismo nekdanjega svetovalca uprave Triglava Kopaonika Dragiše Kecojevića, ki ga je posredoval medijem. Za Delo je povedal, da je njegov edini cilj zainteresirani slovenski javnosti pokazati dogajanja v zavarovalniški družbi, ki so sledila zamenjavi njenega vodstva.

Po navedbah Dragiše Kecojevića poslovanje družbe vodi prokurist Ian Harrocks iz Velike Britanije, ki je bil pred tem član uprave in direktor zavarovalnice KD Life v Romuniji. Kecojević tudi navaja, da je Harrocksu romunska agencija za nadzor nad poslovanjem zavarovalniških družb na začetku leta 2010 odvzela licenco. Zato v Romuniji ne more biti več član uprave ali direktor zavarovalniških družb, pred tem pa je, kot še trdi Kecojević, na kolena spravil tudi zavarovalniško družbo Merkur v Romuniji. V povezavi s tem še navaja, da sta člana upravnega odbora Triglava Kopaonika tudi Jože Obersnel in Boštjan Vovk, pri čemer je prvemu Agencija za zavarovalniški nadzor v Ljubljani odvzela licenco, drugemu pa ni dala soglasja za člana uprave Zavarovalnice Triglav.

Po podatkih Kecojevića je družba Triglav Kopaonik lani ustvarila zelo visoke stroške poslovanja, ki v bruto premiji znašajo 57,63 odstotka, medtem ko v preteklih letih niso presegli 49 odstotkov. Kot še navaja, so stroški poslovanja in likvidirane škode skoraj enaki skupni bruto premiji, ki jo je družba ustvarila lani. Pri tem opozarja, da so stroški za reprezentanco, sejme in reklame lani znašali okoli dva milijona evrov, medtem ko so bili leto poprej za več kot polovico nižji.

Več zaposlenih, 
rezultati nič boljši

Kecojević se je spotaknil še ob nakup stanovanja za 300.000 evrov, ker v Srbiji ni v navadi, kot še trdi, da gospodarski subjekti kupujejo stanovanja za svoje zaposlene. V nos mu gre tudi, da je družba za predstavnika v Nišu angažirala osebo, od katere je najela poslovni prostor z najemnino 30 evrov na kvadratni meter, medtem ko je v Beogradu mogoče najeti podoben prostor za od 10 do 12 evrov na kvadratni meter. Kot še trdi, so mu kupili tudi avto za 90.000 evrov ter dodelili visoko plačo in avans v imenu vnaprej plačanih provizij. Kecojević še trdi, da je to oseba, ki je v prijateljskih odnosih s prvim možem Triglava Matjažem Rakovcem.

Kot je povedal Kecojević, Triglav Kopaonik pri obveznem zavarovanju motornih vozil izplačuje največje provizije, ki presegajo 40 odstotkov, čeprav lahko po zakonu znašajo največ pet odstotkov. Družba izgublja posle tudi pri premoženjskem zavarovanju in je samo v primerih, ki so znani Kecojeviću, izgubila poldrugi milijon evrov. Po njegovih navedbah je novo vodstvo družbe s Predragom Bobero, ki je sredi lanskega leta zamenjal Milana Skoka, na čelu najelo odvetniške pisarne, ki za svoje usluge računajo nekajkrat več kot njihovi predhodniki.

Kecojević je postregel še s podatkom, da je družba konec leta 2009 zaposlovala 484 ljudi, zdaj pa zaposluje že 603 delavce. V tem kontekstu še ugotavlja, da 149 na novo zaposlenih ne dosega nič boljših rezultatov, kot jih je prej 30 delavcev. Opozoril je, da se podobna zgodba dogaja tudi v hčerinskih podjetjih Zavarovalnice Triglav na Hrvaškem in v Makedoniji, sklenil pa je z vprašanjem, ali je v ozadju namen matičnega podjetja, da razvrednoti posamezne družbe in jih proda.