Krka bo dividende v višini 1,61 evra izplačala 2. septembra

Nasprotni predlog je bil 2,5 evra na delnico, vendar ni uspel - Krka dobro posluje tudi letos; v Rusiji je povečala prodajo za 30 odstotkov

Objavljeno
04. julij 2013 20.24
lindic*Joze Colaric
Zdenka Lindič - Dragaš, Novo mesto
Zdenka Lindič - Dragaš, Novo mesto

Otočec - Lastniki novomeške Krke so na včerajšnji skupščini, na katero so prišli predstavniki 42,38 odstotkov kapitala družbe, z veliko večino potrdili predlog uprave in NS o dividendi v bruto višini 1,61 evra. Delničarjem, ki bodo 9. julija vpisani v delniški knjigi, jih bodo izplačali 2. septembra. Krka bo za dividende namenila 53,14 milijona evrov od 177,93 milijona evrov lanskega bilančnega dobička, po 62,39 milijona evrov pa za rezerve in za prenos v naslednje leto.

Hrvaški banki Societe Generale - Splitska banka in Hypo Alpe-Adria-Bank, ki imata skupaj 5,5 odstotka Krkinih delnic, sta imeli nasprotni predlog o 2,5 evra bruto dividende na delnico. Po njem bi namesto običajne tretjine šlo za dividende skoraj 46,5 odstotka dobička.

V pripravi strategija za obdobje 2014 do 2018

Za višjo dividendo se je, sicer brez konkretnega predloga, zavzel tudi predstavnik malih delničarjev Rajko Stankovič, ki je zastopal 8,27 odstotka kapitala, češ da je dividendna donosnost Krkine delnice le 3,2 odstotka, vezanih bančnih depozitov pa 3,9 odstotka. Na koncu se je zadovoljil z napovedjo predsednika uprave Jožeta Colariča, da bo v novi strategiji družbe za obdobje 2014 do 2018, ki jo bo uprava predstavila nadzornemu svetu novembra letos, predvideno nekaj višje izplačilo dividend od zdajšnje tretjine dobička.

Delničarji so na skupščini zavrnili tudi umik lastnih delnic, ki sta ga prav tako predlagali hrvaški banki skupaj s predlogom o novem pooblastilu upravi za njihovo pridobivanje v prihodnjih treh letih do zdaj določene višine deset odstotkov osnovnega kapitala. Colarič jih je prepričal, da s tem ne bi nič pridobili, izgubljali pa bi čas. Lastne delnice, ki jih imajo zdaj 6,83 odstotka, potrebujejo za morebitne prevzeme in strateške povezave ter za izvedbo kotacij na borzah v tujini.

Zavrnjena je bila tudi predlagana sprememba statuta, po kateri ne bi bilo več treba pridobiti dovoljenja NS za lastništvo nad 20 odstotki osnovnega kapitala in dovoljenja skupščine za lastništvo nad 25 odstotki. Predlagatelji in Stankovič so prepričani, da je Krka tako trdna in odprta družba, da take omejitve ne potrebuje, a so se lastniki večinsko odločili za »varovalko« še naprej.

Poslovanje v prvem polletju dobro

Predsednik uprave Jože Colarič je skupščino seznanil tudi s poslovanjem Krke v prvem polletju. Bilo je dobro. Skupina Krka je prodala za dobrih 597 milijonov evrov izdelkov in storitev, kar je šest odstotkov več kot lani v primerljivem obdobju. Prodaja matične družbe Krka v višini 587,4 milijona evrov je bila večja za 13 odstotkov.

Prodaja doma se je spet zmanjšala za osem odstotkov in zavzema v vsej prodali le še sedem odstotkov. Vse ostalo, 03 odstotkov je izvoz. Krka je najboljše rezultate ponovno dosegla v vzhodni Evropi z Rusko federacijo na čelu, kjer so prodajo povečali za 30 odstotkov. Konec junija je imela 9839 zaposlenih, od tega več kot polovico na tujem, konec leta pa jih bo že več kot 10.000.

Načrti o letošnji prodaji v višini 1,2 milijarde evrov ne spreminjajo. Na mnogih trgih res močno varčujejo pri nabavi zdravil, a povsod dajejo prednost generičnim proizvajalcem, med katerimi je Krka ena uspešnejših v svetu. To si zagotavlja s stalnimi naložbami (letos jih bo za 182 milijonov evrov) in novimi izdelki. Za morebitne nove prevzeme, ki bi zagotavljali nove trge ali nov nabor izdelkov, bodo v prenovljeni strategiji predvideli tudi nekaj višjo raven zadolževanja.