Krka bo do leta 2015 investirala 500 milijonov evrov

Za raziskave in razvoj Krka namenja osem odstotkov prihodka na leto.

Objavljeno
04. januar 2013 14.36
Posodobljeno
07. januar 2013 05.00
Zdenka Lindič - Dragaš, Novo mesto
Zdenka Lindič - Dragaš, Novo mesto
Novo mesto - V Krki zdaj gradijo dve največji naložbi v vsej skoraj 60-letni zgodovini podjetja. Nov tabletni obrat Notol 2 v Novem mestu bo stal 200 milijonov evrov, proizvodno-distribucijski center Krka Rus 2 pri Moskvi pa 135 milijonov evrov. Z njima in z drugimi naložbami bo Krka za polovico povečala svoje proizvodne zmogljivosti, ki so zdaj deset milijard tablet in kapsul na leto.

Krka zdaj izvaja okoli dvajset investicijskih projektov v Sloveniji, Hrvaški in Ruski federaciji, ki so skupaj vredni približno pol milijarde evrov. Največ jih je namenjenih povečanju zmogljivosti za proizvodnjo končnih izdelkov in razvoj ter gradnji infrastrukturnih objektov.

Nov obrat za proizvodnjo trdnih farmacevtskih oblik zdravil Notol 2 so začeli graditi na osrednji Krkini lokaciji v Ločni v Novem mestu junija lani. Obsegal bo 55.000 kvadratnih metrov, v njem pa bodo z najsodobnejšimi tehnologijami lahko naredili 4,5 milijarde končnih izdelkov na leto. Naložba bo končana leta 2015.

Tovarna Krka Rus 2 bo končana letos

Še letos bo končan nov sodoben proizvodno-distribucijski center v Ruski federaciji Krka Rus 2, ki ga gradijo pri sedanji Krkini tovarni v Istri v bližini Moskve, v kateri zdaj naredijo okoli 30 odstotkov zdravil za ruski trg in trge okoliških držav. V sklopu naložbe bodo zgradili logistični center in tovarno za proizvodnjo trdnih farmacevtskih oblik, ki bo omogočala prilagodljivo in hitro modularno dodajanje proizvodnih zmogljivosti skladno s potrebami trga. Zmogljivost tovarne bo 1,8 milijarde tablet in kapsul na leto.

Z novo tovarno si bo Krka v Rusiji, ki je njen največji posamični trg, utrdila pomemben status domačega proizvajalca zdravil. V Ruski federaciji Krka ustvarja skoraj petino vse svoje prodaje, ki se na tem trgu in tudi na okoliških nenehno povečuje. Predsednik uprave in generalni direktor Krke Jože Colarič si dobre rezultate obeta tudi v prihodnje, saj gre državam na tem območju že zaradi dragih energentov precej dobro.

V Novem mestu poteka tudi naložba v Krkino odvisno podjetje Farma GRS, ki ga je ustanovila skupaj s partnerji v okviru projekta razvoja farmacevtske panoge. Osnovni cilj nove družbe je vzpostavitev infrastrukture za razvoj novih izdelkov in tehnologij s področja farmacevtske kemije in tehnologije. Na lokaciji v Ločni bodo postavili nove razvojno-raziskovalne in proizvodne zmogljivosti. Vrednost celotnega projekta je 45 milijonov evrov, od katerih bo dobrih deset milijonov evrov prispeval Evropski sklad za regionalni razvoj.

Proizvodnja učinkovin tudi v tovarni v Krškem

Krka v Krškem, kjer si je že pred leti pridobila 17 hektarov veliko zemljišče, lani pa vsa potrebna soglasja in dovoljenja, gradi obrat Sinteza 1, s katerim bo povečala proizvodne zmogljivosti učinkovin in intermediatov. V sklopu naložbe, vredne dobrih 85 milijonov evrov, bodo poleg obrata za proizvodnjo učinkovin zgradili še infrastrukturo za potrebe proizvodnje.

Obrat Sinteza 1 bo zagotavljal kar največjo prožnost proizvodnje in omogočal prehod na proizvodnjo velikih serij zahtevnih učinkovin in intermediatov v najkrajšem možnem času. Omogočal bo proizvodnjo v nadzorovanih razmerah skladno z evropsko direktivo o registraciji, ocenjevanju in avtorizaciji kemikalij (REACH). Proizvodnja v novem obratu se bo začela konec leta 2014. Na vprašanje, zakaj ravno Krško, se je Colarič pošalil, da je Sava bolj vodnata. Krka ima proizvodnjo v Sloveniji poleg Novega mesta že zdaj še v Šentjerneju in Ljutomeru.

V Krki izvajajo še več manjših naložbenih projektov, s katerimi bodo prav tako povečali proizvodne zmogljivosti. Med načrtovanimi je največja naložba v nov objekt za pripravo vod, ki je povezana z gradnjo novega tabletnega obrata Notol 2. Eden od vzrokov zanjo so po Colaričevih besedah težave s pitno vodo v Novem mestu, ki so bile lani kar precejšnje.

Jože Colarič ne pozabi omeniti, da Krka z naložbami pomaga pri življenju preostanku naših gradbenih podjetij. V največjem možnem obsegu je Krka pritegnila slovenska podjetja tudi pri strojnih in tehnoloških instalacijah, obrtniških delih in pri tehnologiji skladišča v projektu proizvodno-distribucijskega centra Krka Rus 2.

Krka med generiki v Evropi šesta, v svetu pa deveta

Zaradi krize Krka dosega ugodne cene pri izvajalcih del in dobaviteljih opreme, tako da so bila lanska vlaganja v naložbe v višini 160 milijonov evrov petino manjša od načrtov. Letos namerava nameniti za naložbe 180 milijonov evrov. Investicijska vlaganja so namenjena predvsem povečanju ter modernizaciji proizvodnih in razvojno-raziskovalnih zmogljivosti.

Nepretrgana investicijska dejavnost na vseh področjih – pred dobrim letom so v Ločni zgradili tretji razvojno-kontrolni center, ki je skupaj z najsodobnejšo opremo stal 22 milijonov evrov – pa je le eden od pogojev za nenehno rast novomeške farmacevtske družbe, ki je med generičnimi proizvajalci zdravil v svetu na devetem mestu, v Evropi pa na šestem.

Jože Colarič poudarja, da je zaradi čedalje večje konkurence doma in še bolj v tujini, pritiskov na zniževanje cen in krize, ki za njih sicer ni nič novega, saj so od 70 trgov, na katerih poslujejo, zmeraj na katerem krizne razmere, treba narediti več že za enake poslovne rezultate s primernim dobičkom, potrebnim za razvoj.

V zadnjih petih letih je Krka povečala prodajo za skoraj dve petini, dala na trg 95 novih izdelkov, ustanovila še devet odvisnih podjetij na perspektivnih trgih in zaposlila skoraj 2200 ljudi. Krka ima skupaj že več kot 9500 zaposlenih, od tega polovico v odvisnih družbah in predstavništvih v tujini. Poleg razvejane marketinško-prodajne mreže v tujini, kjer ustvari že več kot 91 odstotkov vse prodaje, ima tudi lokalno proizvodnjo zdravil na Poljskem, v Ruski federaciji, na Hrvaškem in v Nemčiji.

V Krki 550 raziskovalcev, 170 novih izdelkov

Neločljiv sestavni del Krkinega uspešnega poslovanja z okoli šestodstotno letno rastjo prodaje in zaposlovanja je razvoj. »Trendi kažejo, da se bo generična farmacevtska industrija še krepila. V prihodnje v večini držav pričakujemo izvajanje varčevalnih ukrepov v še večjem obsegu, ki bodo kljub kratkoročno neugodnim učinkom na povpraševanje vzpostavili podlago za srednjeročno in dolgoročno rast. Tako v kriznih kot nekriznih časih pa je za obstoj, rast in razvoj podjetja treba imeti nove izdelke, ki so plod lastnega razvojno-raziskovalnega dela in ki jih je treba znati narediti in prodati,« filozofijo uspešnega poslovanja razložijo v Krki.

V raziskave in razvoj je Krka lani vložila 93 milijonov evrov in pridobila več kot deset registracij za nove izdelke in malo manj kot 500 registracij za izdelke na različnih trgih. Z dvema novima izdelkoma se je vključila na področje onkoloških zdravil. Več kot 550 Krkinih sodelavcev v razvoju in raziskavah pa zdaj razvija okoli 170 novih zdravil, ki jih bodo dali na trg v prihodnjih letih. Njihove izkušnje kažejo, da mora biti za uspešno rast podjetja v prodaji najmanj tretjina novih izdelkov.