Lek lani s 358 novimi zaposlenimi, Novartisu padel dobiček

Skupina, katere del je ljubljansko podjetje, je dobiček znižala za dva odstotka, dosegel je skoraj 13 milijard dolarjev.

Objavljeno
25. januar 2017 16.25
Milka Bizovičar
Milka Bizovičar
Basel − Skupina Novartis z več kot 123.000 zaposlenimi je lansko leto končala z 48,5 milijarde ameriških dolarjev ustvarjenih prihodkov od prodaje, kar je enako kot leto pred tem. Dobiček je bil zaradi vstopa generičnih konkurentov in zaradi naložb za dva odstotka nižji, in sicer je dosegel skoraj 13 milijard dolarjev.

Stagnacija prihodkov je v skladu z načrtom, saj je lani potekel patent za dva njihova ključna izdelka: za zdravljenje levkemije in za srce, ki je vsak zase na letni ravni k prodaji prispeval po milijardo dolarjev. Na trg so na njuno mesto vstopili generični izdelki, ki jih večinoma proizvajajo konkurenčna podjetja.

Izpad prihodkov je Novartis nadomestil z drugimi inovativnimi izdelki, med njimi zdravili s področja dermatologije − dosegel je milijardo dolarjev prodaje − in proti srčnemu popuščanju. Prodajo onkoloških zdravil so povečali za 12 odstotkov, Sandozova biofarmacevtika, kamor spada tudi Lek, pa je rasla za skoraj tretjino ter dosegla milijardo dolarjev prihodkov.

Vse to in izdelki, ki jih razvijajo, omogoča nov cikel rasti od leta 2018, je napovedal predsednik uprave Novartisa Joseph Jimenez na današnji predstavitvi poslovnih rezultatov. Na to se pripravljajo tudi z načrtovanim odkupom lastnih delnic v letošnjem letu do vrednosti pet milijard evrov. Delničarji si letos lahko obetajo dva odstotka višjo dividendo, to je 2,75 švicarskega franka na delnico.

Joseph Jimenez Foto: Arnd Wiegmann/Reuters

Kot je poudaril Jay Bradner, vodja razvoja v Novartisu, je podjetje zavezano raziskavam in razvoju. Trenutno poteka več kot 200 kliničnih projektov. Izpostavil je tri področja, katerim posvečajo največ pozornosti. To so kardiovaskularne in onkološke bolezni, ki bodo v prihodnje razlog za polovico smrti, ter kronične bolezni − teh v prihodnje pričakujejo za 70 odstotkov več.

Kot pojasnjujejo v Novartisu, potekajo, denimo, raziskave v povezavi z alzheimerjevo boleznijo, zamaščenostjo jeter, imunoterapijo, med drugim raziskujejo tudi možnosti zdravljenja odprtih ran, čemur farmacevtska podjetja v zadnjih dveh desetletjih niso posvečala velike pozornosti.

Lek opravil četrtino vseh razvojnih projektov

V Leku, ki je del Novartisa, so lani uvedli inovativno farmacevtsko proizvodnjo, povečali obseg proizvodnje in število zaposlenih. Izdelujejo enega od ključnih Sandozovih zdravil, lani so še utrdili položaj Sandozovega razvojnega centra.

Pri nas je bilo tako opravljenih četrtina vseh razvojnih projektov, in kot so pojasnili v Leku, so lani pri regulatornem organu vložili dosjeje za odobritev 17 novih ključnih izdelkov za najzahtevnejše trge, v zadnjih petih letih pa skupaj že 80. Prevladujejo zdravila za zniževanje ravni holesterola in povišanega krvnega tlaka, zdravljenja sladkorne bolezni, alergijskega rinitisa, migrene ... Lani so vložili tudi štiri nove patentne prijave.

Kot še poudarjajo v Leku, od lani v Biofarmacevtiki Mengeš poleg razvoja učinkovin za končne biofarmacevtske izdelke razvijajo tudi končne izdelke. Podjetje v Sloveniji je lani zaposlilo 358 novih sodelavcev, s čimer se je število delavcev povečalo na več kot 3600. Že skoraj polovica ima najmanj univerzitetno izobrazbo.

Novartis je lani za razvoj namenil 18 odstotkov sredstev od prodaje, več kot osem milijard dolarjev. V Leku je imel lani za 170 milijonov evrov naložb, od vstopa v družbo pa že več kot 1,9 milijarde, od tega milijardo za razvojne projekte.