Livar od Črnomlja zahteva 1,6 milijona evrov

Občina bi morala urediti deponijo livarskih odpadkov, a tega ni storila, zato družba Livar toži.

Objavljeno
16. december 2013 19.36
Bojan Rajšek, Litija
Bojan Rajšek, Litija

Črnomelj, Ivančna Gorica – Ker črnomaljska občina ni izpolnila pogodbenih obveznosti za ureditev odlagališča livarskih odpadkov na Vranovičih, je družba Livar proti lokalni skupnosti vložila tožbo za vračilo več kot 1,6 milijona evrov.

Zgodba sega v leto 2003, ko so družba Livar, črnomaljska komunala in občina podpisale tristransko pogodbo za ureditev odlagališča inertnih odpadkov, kamor bi podjetje lahko odlagalo livarski pesek iz obrata v Črnomlju, deponijo pa bi za svoje potrebe uporabljalo tudi občinsko komunalno podjetje.

V pogodbi je bilo zapisano, da mora biti deponija z vsemi upravnimi dovoljenji narejena do leta 2006, a ker tudi po desetih letih pogodba ni izpolnjena, Livar terja vračilo denarja, je za Delo povedala v Livarju odgovorna za komuniciranje z javnostjo Darinka Porenta: »Od decembra lani do maja letos smo poskušali poiskati sporazumno rešitev, a ker bi radi zavarovali svoje interese, smo proti občini vložili tožbo.«

Livar odlagal na deponijo

»Tožba ni čisto na mestu, saj je Livar vse do januarja lani, ko je bila izdana inšpekcijska odločba o zaprtju deponije, tam odlagal odpadke,« je za Delo povedala črnomaljska županja Mojca Čemas Stjepanovič. Pravi, da je Livar tudi kršil pogodbo, saj bi lahko vsako leto odložil do 6000 ton, a je količino precej presegel. Čeprav v družbi Livar niso hoteli razkriti, koliko denarja so občini skladno s pogodbo plačali, je županja povedala, da več kot 208.000 evrov. Ta denar se je porabil za gradnjo deponijskega dna, odvodnjavanje terena, za ureditev komunalne, cestne in energetske infrastrukture ter za pridobitev gradbenega dovoljenja. Zakaj terjajo razliko do 1,6 milijona evrov, nam v Livarju niso hoteli povedati.

Od julija 2003 do aprila 2007 je občina urejala prostorske akte za celotno območje ravnanja z odpadki na Vranovičih, nato je leta 2008 pooblastila komunalo za pridobitev gradbenega dovoljenja za deponijo inertnih odpadkov. Vlogo za pridobitev gradbenega dovoljena so oddali decembra 2009 na črnomaljsko upravno enoto. Ta je komunalo pozvala, naj vlogo dopolni z okoljevarstvenim dovoljenjem (OVD), a ga Agencija republike Slovenije za okolje (Arso) ni izdala. Na Arsu so za Delo pojasnili, da zato, ker so odlagališče inertnih odpadkov načrtovali na kraškem terenu, kar je v nasprotju s predpisi, poleg tega livarski pesek ni toliko inerten odpadek, da bi ga skladno z uredba o odlaganju sploh lahko odložili na tako odlagališče.

Občina ponudila dogovor

V Livarju pričakujejo, da se bo spor z lokalno skupnostjo rešil sporazumno, za kar se zavzema tudi vodstvo črnomaljske občine. Županja Čemas Stjepanovičeva je povedala, da je jo je občinski svet na nedavni seji sveta pooblastil, da z Livarjem lahko sklene poravnavo v obliki obnove kanalizacije v tamkajšnjem obratu Livarja, za katero mora družbo pred tem na svoje stroške pridobiti projektno-tehnično dokumentacijo z gradbenim dovoljenjem, naložba pa ne sme presegati vrednosti 300.000 evrov. Porentovo smo vprašali, ali je znesek, ki ga ponuja občina, za njih sprejemljiv, vendar tudi tega ni hotela komentirati.