Luka Koper: bela skorja namesto črnega prahu

Črni premog in rdečo železovo rudo so prekrili z belo celulozo in tako onemogočili prašenje

Objavljeno
29. julij 2013 16.29
Boris Šuligoj, Koper
Boris Šuligoj, Koper

Koper – V Kopru imajo od minulega tedna manj prahu. Luka je pobelila velike kupe črnega premoga. Po zgledu pristanišča Rotterdam so z belo celulozo prekrili črni premog in rdečo železovo rudo. Z manj stroški naj bi tako bistveno učinkoviteje preprečevali prašenje.

Močni vetrovi so odnašali oblake črnega in rdečega prahu tudi po več kilometrov stran iz koprskega pristanišča, čeprav si že od leta 1984, ko so postavili premogovni terminal, trudijo omejiti prašenje. Samo v zadnjih desetih letih so za ekologijo namenili kar 26 milijonov evrov. Velik del denarja je šel za postavitev 11 metrov visoke protivetrne ograje in za namestitev prh za vlaženje premoga v prahu in železove rude.

Vsi ukrepi pa so komaj kaj učinkovali, ko je zapihala močna tramontana ali močna burja. Tehnologi s terminala za razsute tovore so se zato s podporo sodelavcev iz službe za varovanje zdravja zaposlenih in za ekologijo povezali s strokovnjaki iz največjega evropskega pristanišča v Rotterdamu, kjer razsute tovore že dolga leta uspešno prekrivajo z utekočinjeno celulozo. Ko z njo poškropijo prašne tovore in se celuloza posuši, se na površini kupov razsutih tovorov ustvari tanka bela skorja.

Tehnologijo so iznašli pred dobrim desetletjem na Nizozemskem, ko so iskali rešitev za preprečevanje odnašanja zemlje z gredic, v katerih gojijo tulipane. Celuloza je povsem naravna, ni škodljiva za okolje, niti ne vpliva na kakovost tovora, poudarjajo v Luki Koper.

V podjetju so za vso potrebno opremo (traktor, cisterno s topom za nanos celuloze in kontejner za pripravo tekoče celuloze ter celulozo v peletih) in za asfaltiranje določenih površin pa tudi za nakup tovornjaka za pranje dovozov investirali 700.000 evrov. Sistem je preprost in omogoča sprotno nanašanje celuloze na prašne tovore, ko jih pretovarjajo.

Boris Šuligoj