Mali delničarji za višje Telekomove dividende

Po izplačilu 3,70 evra vmesne dividende je poslovodstvo predlagalo še izplačilo 1,46 dividende, mali delničarji pa še 8,30 evra.

Objavljeno
10. junij 2013 15.59
bsa_telekom
A. S., Gospodarstvo
A. S., Gospodarstvo

Ljubljana – Mali delničarji Telekoma Slovenije so z nasprotnim predlogom o višjem izplačilu dividende prehiteli državo, ki je imela po vsej verjetnosti podoben namen.

Če sodimo po četrtkovi seji skupščine delničarjev Aerodroma Ljubljana, ko so si delničarji na predlog države razdelili ves bilančni dobiček, je tokratni predlog malih delničarjev Telekoma Slovenije pravzaprav vmesna pot.

Četrtino lanskega skoraj 101-milijonskega bilančnega dobička so si delničarji razdelili že z vmesno dividendo, 3,70 evra bruto na delnico. Uprava je predlagala, da naj bi si delničarji na prvojulijski skupščini razdelili še 9,5 milijona evrov, 1,46 evrov bruto na delnico, država od tega manj kot 7 milijonov evrov. Dividenda na delnico za leto 2012 bi bila tako skupaj 5,16 evrov.

Manjšinski delničarji predlagajo izplačilo skoraj 54 milijonov evrov oziroma 8,30 evrov bruto na delnico, skupaj bi bila dividenda okroglih 12 evrov. Na ta način TS ne bi prenesel v druge rezerve predvidenih 35 milijonov evrov, prenos v naslednje leto pa bi se z 32,3 milijona evrov zmanjšal na 22,8 milijona evrov, država pa bi dobila še skoraj 39 milijonov evrov.

Predlog malih delničarjev so podpisali Modra zavarovalnica, Intersvet, Perspektiva FT, KD Skladi, NFD, Vizija holding ena, Vizija holding, DBS in Pokojninska družba A, ki imajo skupaj 5,89 odstotkov delnic Telekoma Slovenije. Pod zahtevo je podpisan tudi predsednik uprave Modre zavarovalnice Borut Jamnik, ki je tudi predsednik nadzornega sveta Telekoma Slovenije.

Država naj bi po navedbah Dnevnika predlagala izplačilo kar 11,74 evrov bruto dividende, tako da bi bila ta skupaj 15,44 evrov. Delničarji bi si tako dodatno izplačali 76,4 milijone evrov, od bilančnega dobička pa bi ostalo neizplačanega vsega štiristo tisočakov. Kar je, kot rečeno, podobna politika kot pri Aerodromu Ljubljana, država pa bi tako skupaj s svojima Kadom in Sodom dobila dobrih 55 milijonov evrov.