Malo podjetje in velik kredit je nasedel projekt

Družba ES Gorica je s 35,7 milijona evrov ena večjih dolžnic slabe banke. Cene stanovanj na Obali padajo, trg se pobira.

Objavljeno
15. julij 2014 16.05
Posodobljeno
16. julij 2014 06.00
Nejc Gole, gospodarstvo, Boris Šuligoj, Koper
Nejc Gole, gospodarstvo, Boris Šuligoj, Koper
Ljubljana, Koper – Med največjimi dolžniki slabe banke niso le znane družbe, denimo cerkvena Zvonova, Vegrad, T-2, Sava, GPG, ampak s 35,7 milijona evrov dolga tudi podjetje ES Gorica. Ta je v Kopru gradila stanovanjski objekt, a prodaja stanovanj je zamrznjena. Na DUTB so obljubili takojšno prodajo, ko stanovanja dobijo v last.

NLB je na Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB) prenesla za 33,6 milijona evrov slabih terjatev do Energetskih sistemov (ES) Gorica, NKBM pa za 2,1 milijona evrov. Goriška družba, ki je v lasti Borisa Žigona in Mirana Kebra, se je zadolžila za gradnjo poslovnega stanovanjskega objekta v Kopru. A sedem let potem, ko so v neposredni bližini koprskega sodišča začeli graditi veliki stanovanjski blok s 164 stanovanji in 423 parkirnimi mesti v podzemni garaži, so stanovanja dograjena, zanimanje kupcev zanje je, toda njihova prodaja je zamrznjena. »Pokličite direktorja Borisa Žigona,« nam je rekla prodajalka, ki je bila pred časom v ES Gorici zaposlena za prodajo teh stanovanj.

Nepremičnine v lasti dolžnikov

Boris Žigon se nam, kljub prošnjam, ni oglasil. Vse, kar nam je uspelo neuradno izvedeti, je, da je prodaja teh stanovanja trenutno zaustavljena. »Za zdaj so nepremičnine, ki so nam dane v zavarovanje, še v lasti naših dolžnikov, tako da z njimi še ne razpolagamo in jih ne moremo prodajati. Ko jih bomo imeli v lasti, bomo takoj začeli prodajne aktivnosti,« so zagotovili na DUTB, na katero so bile poleg slabih terjatev prenesena tudi zavarovanja za kredite. Poleg objekta v Kopru je v zavarovanje prenesenih kreditov ES Gorice zastavljen tudi poslovni prostor družbe s parcelami.

ES Gorica, ki se je ukvarjala z izvedbami različnih instalacij, je ob koncu lanskega leta ob 35,7 milijona evrov obveznosti do DUTB imela še 6,6 milijona evrov kratkoročnih poslovnih obveznosti. Ob tem je lani ustvarila le 145.127 evrov prihodkov od prodaje – še leta 2011 jih je bilo 1,7 milijona evrov –, imela je 259.865 evrov čiste izgube, ob koncu leta pa je v bilanci prikazala 580.000 evrov negativnega kapitala. Družba sicer uradno ni v stečaju.

Stanovanja brez uporabnega dovoljenja

Podjetje iz Kromberka je tako še eno izmed slovenskih podjetij, ki ga je pokopal velik nepremičninski projekt, zaradi katerega sta ostali nepoplačani tudi državni banki. Stanovanja bi bili morali dograditi že leta 2012 in tedaj so jih nameravali prodajati po 2100 do 2300 evrov za kvadratni meter. Ko smo zadnjič poročali o teh stanovanjih, nam je Maja Marušič pojasnila, da je interes za nakup »zelo velik«, da so dobili že več kot 500 ponudb za nakup, da so imeli tedaj kupci težave pri zagotavljanju kreditnih pogojev. Prodali niso niti enega stanovanja, predvsem zato, ker niso imeli vseh papirjev (uporabnega dovoljenja), da bi to lahko izpeljali. Ali imajo zdaj urejeno dokumentacijo za prodajo, nismo mogli preveriti.

Podobno nam je povedala tudi Meri Markežič iz nepremičninske agencije Dodoma, ki je bila zainteresirana, da bi posredovala pri prodaji stanovanj, vendar ji tega v podjetju niso omogočili. Tudi njej (kot ostalim nepremičninarjem) niso dali možnosti, da bi prodajali ta stanovanja. »Interesa je bilo res kar nekaj. Stanovanja so na zelo dobri lokaciji. Zato se je kar nekaj naših strank preusmerilo drugam in kupilo stanovanja drugje, Na primer v Pomgradovem stanovanjskem naselju 15. maj v Kopru, kjer so stanovanja celo kakovostnejša,« je povedala Meri Markežič.

Nepremični trg na Obali doživel preobrat

Nepremičninski trg je v prvi polovici leta na slovenski obali doživel pomemben preobrat. Čeprav je res bilo še lani v treh obalnih občinah neprodanih kakih 1000 novih stanovanj, se je to število začelo zniževati. Zasluga gre predvsem temu, da so se cene po ocenah nepremičninarke Stanke Premru Lovšin iz agencije Casabela znižale za vsaj 30 do 40 odstotkov. Tako je mogoče kupiti tudi nova in lepa stanovanja po manj kot 1800 evrov za meter. V Piranu pa starejša stanovanja tudi po 1200 ali 1300 evrov. Drugi razlog za boljši trg pa je pojav večjega števila tujih kupcev. Dobrih stanovanj po zmerni ceni se letos ne bi smelo težko prodati.

Toda kar veliko novih stanovanj je ujetih zaradi takih ali drugačnih zapletov v insolventnih postopkih. Poleg koprskih stanovanj ES Gorice je ujetih tudi 68 stanovanj, več poslovnih prostorov in nekaj sto parkirišč v koprskem Zelenem parku, ki jih je zgradilo podjetje Prefab 2, ki je v stečaju, in financirala Hypo Banka, okoli 190 stanovanj in 450 parkirišč v izolskih Livadah, ki jih je zgradil SGP Tehnik Škofja Loka in financirala NKBM ter 215 stanovanj in 550 parkirišč v Nokturnu na koprskem Markovcu, ki jih je za GPG financirala NLB. Stanovanja Nokturno je stečajni upravitelj GPG Jožef Patty prodal za 23 milijonov evrov upnici – slabi banki (finančno mora biti posel še izpeljan). Preračunano to pomeni 1210 evrov za kvadratni meter. DUTB mora propadajoča stanovanja popraviti in čez nekaj mesecev bi jih lahko začel prodajati. Nepremičninarji so ocenili, da bo DUTB prodala stanovanja po višji ceni od dogovorjene kupnine in potrebnih dodatnih vlaganj vanje.

Če bo DUTB uredila vse formalnosti, bi se čez približno pol leta na koprskem trgu lahko znašlo večje število novih stanovanj, kar bi seveda dodatno vplivalo na ceno stanovanj, so še ocenili nepremičninarji.