Martin Wheatley ne bo več prvi finančni nadzornik v Veliki Britaniji

Profil: nadzornik finančnikov londonskega Cityja odhaja (tudi) zato, ker je bil prestrog.

Objavljeno
24. julij 2015 16.55
Posodobljeno
27. julij 2015 20.00
Andrej Kotar
Andrej Kotar
Izvršni direktor britanske agencije za nadzor nad finančnimi storitvami FCA je moral odstopiti s svojega položaja, med drugim menda zato, ker je prestrogo ukrepal proti bankam, ki so kršile pravila bančnega poslovanja.

Martin Wheatley se je po diplomi na britanski Univerzi v Yorku in študiju MBA na londonski univerzi City University zaposlil na londonski borzi ter sčasoma napredoval do položaja člana upravnega odbora in nazadnje do namestnika izvršnega direktorja. Pred desetimi leti je postal izvršni direktor hongkonške komisije za nadzor nad trgom vrednostnih papirjev in na tem položaju postal znan kot strog nadzornik poslovanja v Hongkongu. S svojimi ukrepi je med drugim omogočil več obsodb bančnikov, ki so bili krivi trgovanja na podlagi notranjih informacij. Pred štirimi leti se je pridružil britanski agenciji za finančne storitve FSA (Financial Services Authority) in jo pomagal preoblikovati v agencijo za nadzor nad finančnimi storitvami FCA (Financial Conduct Authority), ki je bila ustanovljena leta 2013, Wheatley pa je nato postal njen izvršni direktor. FCA ureja pravila o bančnem poslovanju in skrbi za učinkovito delovanje britanskih finančnih trgov, za svoja dejanja pa odgovarja finančnemu ministrstvu in parlamentu. Wheatleyju priznavajo, da je utrdil ugled agencije FCA kot zelo strogega nadzornega organa, ki dosledno kaznuje banke, kadar kršijo pravila poslovanja na finančnih trgih. FCA je pod njegovim vodstvom ukrepala proti bankam zaradi številnih škandalov, med drugim zaradi izjemno odmevnega škandala, povezanega z dogovarjanjem pri določanju vrednosti libora. Pod Wheatleyjevim vodstvom je FCA samo lani izrekla rekordnih 1,47 milijarde funtov (2,1 milijarde evrov) kazni.

Že nekaj časa je bilo slišati kritike, da tako nepopustljivo vodenje agencije FCA morda ni najboljše za delovanje finančnih trgov, in prejšnji mesec je britanski finančni minister George Osborne javno izjavil, da se je obdobje izrekanja izjemno visokih kazni za napačno poslovanje bank končalo. Po njegovem mnenju s čedalje višjimi kaznimi samo kaznujejo delničarje, spodkopavajo kapitalske rezerve in omejujejo možnosti posojanja v gospodarstvu, zato takšni ukrepi ne morejo biti dolgoročna rešitev za finančni sistem, ki mora spodbujati gospodarsko rast. Pred dobrim tednom dni se je Osborne zato odločil, da agencija FCA potrebuje novo vodstvo, in odstavil Wheatleyja s položaja direktorja agencije.

Wheatley je izjavil, da je izjemno ponosen na svoje vodenje agencije FCA, vendar ima občutek, da mu niso dopustili popolnoma dokončati njegovega dela pri agenciji. Formalno bo nehal opravljati svoje dosedanje naloge sredi septembra letos, upravnemu odboru agencije pa bo svetoval še do januarja prihodnje leto.