Masko neznanemu kupcu Certe bo očitno snelo šele sodišče

Certi Holding nihče noče dati podatkov o kupo-prodajah, zato upajo, da bodo do njih lahko prišli po sodni poti.

Objavljeno
13. julij 2016 19.06
bsa*Ilirika
Blaž Močnik
Blaž Močnik

Cerkno – Certa Holding, s katerim večina cerkljanskega prebivalstva obvladuje tamkajšnje gospodarstvo, že dober teden dni nima več nadzornega odbora. Pred njegovimi očmi je neznani kupec menda pridobil desetino lastništva holdinga, kdo je s kupovanjem povzročil paniko med delničarji, pa bo najbrž znano šele na skupščini.

Nadzornemu odboru, ki mu je predsedoval Marjan Simonič, je 3. julija potekel mandat. Junija se ni oglasil, ko je borznoposredniška družba Ilirika objavila nakup delnic Certe Holdinga za en evro, niti se ni zganil, ko je vodstvo holdinga dalo soglasje k prodaji. Družba je namreč lastniško zaprta, njen statut pa je očitno zgolj v teoriji preprečeval morebitne prevzeme. Miran Ciglič, delničar holdinga in eden prvih podpisnikov Civilne iniciative za uspešnejši razvoj Cerkljanske, ki ostro nasprotuje prodaji, je Simoniča zato pisno pozval, naj odstavi direktorja holdinga Zorka Goloba zaradi delovanja proti delničarjem. A je dobil priporočeno pismo vrnjeno, ker da je naslovnik – dolgoletni občinski svetnik in funkcionar SLS iz zaselka blizu Cerknega – neznan.

»To pove vse. Ker je gospod Simonič znana oseba, sem zdaj povsem prepričan, da nameni o prodaji holdinga niso pošteni,« je zatrdil Ciglič, ki je med drugim 22 let vodil družbo Hotel Cerkno. Ta je v stoodstotni lasti Certe, hčerinske družbe holdinga. Certa ima v lasti še 85 odstotkov kobariškega Tika in četrtino gonila domačega gospodarstva – tovarno Eta. Za zavarovanje premoženja so se delavci in nekdanji zaposleni že leta 1998 s holdingom lastniško zaprli. V statut so zapisali prednostno pravico delničarjev do nakupa delnic, neprenosljivost delnic brez soglasja družbe in lastništvo omejili na največ deset odstotkov na delničarja.

Zlepa ne gre, bo šlo s sodiščem?

Del delničarjev se je odzval, ko je uprava dala soglasje k prodaji. Pri tem se je sklicevala na pravno mnenje mariborskega inštituta za gospodarsko pravo. Golob je takrat za Delo pojasnil, da je mnenje potrdilo, da predkupna pravica delničarjev zaradi poteka zakonskega petletnega roka ne obstaja več in da je postopek nakupa, ki ga izvaja borzna hiša, pravilen in zakonit. Če je to res, potem je vodstvo holdinga odgovorno, ker statuta ni prilagajalo zakonodaji in je tako škodovalo delničarjem, so prepričani v iniciativi. Ciglič je zato zaprosil za kopijo pravnega mnenja, vendar se je moral zadovoljiti zgolj z delnim prepisom. Direktorica Certe Petra Borovinšek ga je namreč drugič »po dogovoru s pristojnimi« zavrnila. »Vedeti morate, da gre za dolg in zapleten pravni jezik, ki ga nepodkovani ne razumejo takoj. Zato smo tudi zaprosili za prepis. Meni so nazadnje zaprli vrata, toda neki drugi delničar je lahko naslednji dan prepisoval po mili volji,« je navedel Ciglič.

Miran Ciglič, delničar holdinga in eden prvih podpisnikov Civilne iniciative za uspešnejši razvoj Cerkljanske, ostro nasprotuje prodaji. Foto: Blaž Močnik

Odvetnik Sebastjan Kerčmar pojasnjuje, da je iniciativa zahtevala razkritje podatkov od holdinga in kupca ter družbe KDD, ki pa podatke lahko posreduje zgolj po nalogu sodišča. Očitno bo šlo po tej poti. »Ni znano, kakšen delež delnic je šel v neznane roke. Ker nam nihče noče dati podatkov o kupo-prodajah, proučujemo, da bomo do njih prišli po sodni poti in tudi vse kupo-prodaje izpodbijali,« je napovedal. Moti ga, da je uradni kupec družba Ilirika Zavarovanje. Edini lastnik je predsednik uprave Ilirike Igor Štemberger. Družba je lani vpisala izgubo dobrih 11.000 evrov, prihodki pa niso dosegli niti tisočaka. Družba ima tudi več kot 300.000 evrov negativnega kapitala.

Zbrati glas več

Ciglič trdi, da je nemogoče, da vodstvo ne bi vedelo, kdo kupuje delnice. Nizka cena, ki je skoraj osemkrat nižja od knjigovodske, je prestrašila številne od 2200 delničarjev, ki imajo v lasti v povprečju po dobrih tisoč delnic, zato so jih mnogi brez pomisleka prodali. In dobili veliko več kot z dividendami holdinga v zadnjih letih, ko se je obseg Ete zmanjšal za polovico, hotel pa imel milijonsko izgubo. V pobudi kljub temu delničarje prepričujejo, naj nikar ne prodajajo delnic, ampak naj vzamejo usodo v svoje roke. Tako v teh dneh intenzivno prepričujejo preostale delničarje, naj se udeležijo skupščine, ki da jo vodstvo Certe Holdinga napoveduje konec avgusta, ali vsaj pooblastijo domačo iniciativo za zastopanje na skupščini. »Naš cilj je jasen: zbrati vsaj en glas več, da lahko izvedemo spremembe z izvolitvijo novega nadzornega odbora, ki imenuje direktorja,« napoveduje Ciglič in dodaja, da so v iniciativi pridobili pogodbo, kakršne so delničarji podpisali ob prodaji svojih delnic. V njej jasno piše, da so dolžni ponuditi delnice tudi drugim delničarjem, vendar tega menda ni storil nihče izmed prodajalcev.